Ärinimi ei tohi olla teise ärinime sarnane

Ants Nõmper 16. oktoober 2007, 00:00

Praktikas on levinud arusaam, et ärinime eristatavuse nõude täitmiseks piisab kahe tähe erinevusest. See võib, kuid ei pea alati paika pidama.

Kahe tähe erinevust saab tasuta kontrollida veebilehel https://ar.eer.ee/nimeparing.py. Tegelikkuses tuleb arvestada ka täiendavate kriteeriumitega.

Näiteks ei tohi ärinimes kasutada Eestis kaubamärgina kaitstavat tähist ilma kaubamärgi omaniku notariaalselt kinnitatud nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui ettevõtja tegutseb tegevusaladel, mille suhtes kaubamärk ei ole kaitstud.

Riigikohtu praktika kohaselt tähendab see, et kaubamärgis ei tohi kasutada lisaks sõnamärgile ka kombineeritud kaubamärgi sõnalist osa, kui see on kaitstav. Samas piiravad ärinime valikut üksnes registrisse kantud kaubamärgid, mitte taotlused.

Viidatud veebileht võimaldab lisaks ärinimedele otsida ka varasemaid kaubamärke. Päringu vastuses on ära toodud sarnased Eestis registreeritud kaubamärgid, kuid pole märgitud samuti Eestis õiguskaitset omavaid Euroopa Ühenduse kaubamärke.

Seega tuleb ärinime valikul eraldi kontrollida Ühenduse kaubamärke veebilehelt: oami.europa.eu/CTMOnline/RequestManager/.

Ärinime puudutavad nõuded kehtivad Eestis alates 1996. aastast, mistõttu on selle kohta olemas nii riigikohtu praktika kui ka loodud Registrite ja Infosüsteemide Keskuse otsingusüsteem (https://ar.eer.ee/nimeparing.py) ärinime nõuetele vastuse kontrollimiseks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:06
    Otsi:

    Ava täpsem otsing