Anne Oja • 28. oktoober 2007 kell 22:00

Karistus tõi kaasa võlgade sissenõudmise hinna tõusu

"Mõned kliendid olidki juba pahased," kommenteeris Vitsut. "Ütlesin neile aga, et istume ikka teie raha, mitte enda raha eest."

Tunni hind kerkis 1500 kroonilt 2000 kroonile, võlgade menetlemise kulud tuleb maksta Majanduskaitse Büroole ette ning büroole läheb ka 50 protsenti võlanõudja töö tõttu laekuvatest summadest. Teised tuntumad inkassofirmad võtavad laekuvatest summadest 10-20 protsenti.

Vitsut rääkis, et kohtusse jõudis tema ja ASi Epikart lugu vahetult enne aegumist. "Ülekuulamise protokollide järgi on näha, et enamik ülekuulamisi tehti ühe kuu jooksul, vahetult enne aegumistähtaega," ütles Vitsut.

Süüdistus toetus jõustumata ringkonnakohtu otsusele, mille riigikohus hiljem tühistas. Lisaks jättis prokurör tegemata Vitsuti taotletud käekirjaekspertiisi, mille tulemus veeretas raha kõrvaldamise süü teisele inimesele.

Seejärel süüdistas Vitsut prokuröri tahtlikus valesüüdistuse esitamises ning taotles tema kriminaalvastutusele võtmist. Riigiprokuratuur keeldus sellest. Vitsut kaebas prokuratuuri ringkonnakohtusse.

Ehkki ringkonnakohus nentis, et seadust ja Vitsuti õigusi oli rikutud, leidis ta, et need rikkumised pole kriminaalasja alustamiseks piisavalt suured.

"Tegelikult pani ringkonnakohus kriminaalasja alustamise sõltuvusse sellest samast kohtuotsusest, mis nüüd tuli," kommenteeris Vitsut. "Kui mind oleks õigeks mõistetud, oleks tulnud prokuröri suhtes kriminaalasja alustada."

Epikartiga seotud tsiviilvaidlustes jäi jäme ots Vitsuti kätte.

"Ma võitsin eranditult kõik tsiviilasjad ja seega olin seadnud kohtu fakti ette, et muud otsust ei saagi teha, kui mind õigeks mõista," kommenteeris Vitsut. Kriminaalasja arutamisel uusi asjaolusid ei ilmnenud.

Prokurör rõhutas samas, et tsiviilkohtu otsused pole kriminaalkohtule siduvad.

"Nagu järeldada võib, ei karda ma selles asjas küll keda kuraditki ja kaeban otsuse edasi," ütles Vitsut resoluutselt.

"Asi on läinud väga tõsiseks ja isiklikuks ning fakt on, et keegi peab siin vangi minema, kas mina või prokurör," kinnitas ta.

Vitsut on enda sõnul prokurörile pakkunud, et võib kohe viis kuud vangis istuda, kui prokurör pärast Vitsuti süüdi mõistnud otsuse tühistamist kümme korda pikema aja türmis veedab.

"Kui ma protsessi võidan, tõendan sellega, et olen sobilik ja piisavalt kompetentne praegust justiitssüsteemi reformima," lisas Vitsut, kes unistab suurde poliitikasse minekust ja justiitsministri kohast.

Hetkel kuum