19. november 2007 kell 11:34

Kas komeet Holmes on Päikesest suurem?

Juba tükk aega keerleb kosmoseteemalistel veebilehekülgedel väide: komeet Holmes on Päikesest suurem.

Astronoom Dave Jewitt väidab, et tõepoolest: Päike pole enam Päikesesüsteemi suurim. Nüüd on selleks komeet 17P Holmes, kirjutas New Scientist.

Jewitt töötab Hawaii ülikooli juures ning on kahtlemata ekspert, ta oli näiteks üks Kuiperi vöö avastajatest.

Kuid tema väide komeet Holmesi kohta ei räägi siiski komeedist endast, mida kutsutakse komeedi tuumaks – selle läbimõõt on vaid 3,6 kilomeetrit, vaid komeedi peast ehk koomast.

See on nimelt pärast 24. oktoobril komeedil toimunud plahvatust ülikiiresti kasvanud. Hawaii ülikooli astronoomid mõõtsid Holmesi pea läbimõõduks 9. novembril 1,4 miljonit kilomeetrit. See on juba mõnevõrra suurem kui Päike, mille läbimõõt on 1,39 miljonit kilomeetrit.

Komeedi pea kohta on see suur number, kuid siiski mitte rekord. Hale Boppi pea läbimõõt ulatus 1997. aastal 2-3 miljoni kilomeetrini.

Komeedisabad võivad olla veelgi suuremad. Komeet Hyakutake saba pikkuseks mõõtis automaatjaam Ullysses 1996. aastal 500 miljonit kilomeetrit ning see võis olla veelgi pikem.

Kui jutt käib komeet Holmesi tuumast, siis see on Päikesest väga palju väiksem. Kuid võttes arvesse komeedi pead, jääb Päike juba alla ning vahe viimase kahjuks suureneb üha.

Hetkel kuum