3. detsember 2007 kell 22:00

Heleniuse sahinad peagi avalikud

"Meie plaanide elluviimine ja täpsemalt öeldes plaanide struktuur oleneb väga palju üldistest turutingimustest. Seepärast oleme püüdnud vältida survet kellelegi, kes langetab otsuseid," oli Trigon Property Developmenti (TPD) suuromanik ja juht Joakim Helenius napisõnaline. Börsi vahendusel enamat ei edastatud.

Ettevõte teatas börsile eile, et TPD tulevikuplaanid ja kavandatava aktsiaemissiooni toimumise aeg otsustakse 11. detsembril toimuval koosolekul, kus võetakse vastu otsused TPD aktsionäridele tehtavate ettepanekute kohta. Täpsem informatsioon avaldatakse eraldi börsiteatena 12. detsembril 2007, seisis börsiteates.

Telefonivestluses märkis Helenius, et lähemalt olekski ta valmis rääkima pärast seda, kui on langetatud firmasisesed otsused ehk 12. detsembril. "Vahel lihtsalt võtavad asjad kauem aega, kui plaaninud oled. Me tahtsime kõigepealt lahku lüüa Viisnurgast ja vaadata, kuidas asjad minema hakkavad," selgitas Helenius lubatud plaanide elluviimise viivitust.

"Meile teadaolevalt vastab see info tõele, kuid ilmselt on turgudel valitsevad meeleolud toonud kaasa viivitusi plaanide realiseerimisel," kinnitas Tallinna börsi turuteenuste osakonna juhataja Kalle Viks ettevõtte plaanide tõsisust, viidates III kvartali vahearuandes välja toodud laienemishuvile Kesk- ja Ida Euroopas.

"Kolmanda kvartali aruande järgi on sisuliselt võimatu anda mingitki hinnangut TPD õiglase väärtuse või tulevikupotentsiaali kohta. Üleüldse on ettevõtte väärtuse hindamine antud hetkel väga keeruline, kuna tavainvestori jaoks on tulevikuplaane puudutav info äärmiselt üldine," möönis LHV Balti analüüsiosakonna juht Erki Kert.

Kert soovitas investoritel pöörata peatähelepanu kahele firma varem teatatud lausele. Esiteks: TPD kavatseb olulist rahvusvahelise kapitali kaasamist, mis tähendab seda, et varsti võib oodata lisaemissiooni.

Teiseks Heleniuse lausele: "Tahame olla suurim kinnisvaraarendaja Tallinna börsil."

Kert ütles, et ta oleks väga pettunud, kui selle firma turukapitalisatsioon ei küüni aasta lõpuks mitmetesse miljarditesse Eesti kroonidesse.

"See omakorda vihjab sellele, et lisaemissiooni maht tuleb tõsiselt suur ning aktsiapakk muutub praeguste aktsionäride jaoks oluliselt lahjemaks, kui nad uues emissioonis kaasa ei löö," märkis Kert.

Analüütik möönis, et praeguse TPD õiglase aktsia hinna leidmiseks peaks kasutama valemit: Niidu kinnisvara õiglane väärtus + potentsiaal. Niidu kinnisvara õiglase väärtuse hindamine on Kerti sõnul küll keeruline. Potentsiaali seevastu on praegu paraku võimatu hinnata, kuna infot tulevikuplaanide kohta on minimaalselt.

"Seega jääb vaid usk Heleniusesse, mida tuleks vastavalt investori visioonile diskonteerida kinnisvaraturu olukorraga," soovitas Kert.

Eile tõusis aktsia hind kolm protsenti ja sulgus 15,33 kroonil.

Kert uskus, et eilse tõusu võis väga suure tõenäosusega just väikeinvestorite arvele kirjutada, sest ostetavad kogused olid päris väikesed.

Näen Niidu tänava kinnistus potentsiaali ja usun, et juba IV kvartalis või järgmisel aastal võib oodata häid tulemusi. Sest tegemist on väga suure maa-alaga, kuhu tahetakse ehitada laohooneid vms.

Ma ei ole väga suur optimist, aga olen kaugel pessimismist. Ise arvan, kui sel aastal jääb seal tegevus vaikseks, siis järgmisel aastal loodan, et toimub midagi huvitavat. Ma olen küll praegu seda meelt, et ettevõttel hakkab asi pigem paremaks minema, kui et kardan sealt mingisugust tagasilööki.

Ma olen arvestanud, et TPD ei võtnud suunaks elamuehituse, vaid tööstus- ja laohoonete ehituse. See on uus väljakutse, kui võrrelda näiteks Arco Varaga, kes on pannud põhirõhu elamu- ja büroohoonetele. Minu arust küll on see kinnistu atraktiivse koha peal. Ja et Helenius on öelnud, et nad ei piirdu ainult Eestiga, vaid püüavad ka laieneda - peale Läti Balkanilgi.

Heietan praegu mõtet soetada aktsiaid natuke juurde. Riskida ja osta 1000 aktsiat 16,17 krooniga tükk - seega risk on väike. Kuid teisipidi võib risk ennast kenasti õigustada.

Autor: Virge Lahe

Hetkel kuum