Hille Tressum • 3. detsember 2007 kell 22:00

PRIA jahib taas vaestele toidukraami

"Toiduabi on üks Euroopa Liidu turukorralduslik meede, mille eesmärk on toetada ELis puudustkannatavaid inimesi," selgitas PRIA sekkumise, eraladustamise ja kvoodi büroo juhataja Lily Hantson.

Tänavu on Euroopa Komisjon eraldanud Eestile 3,01 miljonit krooni, selle eest peab PRIA leidma tootjad, kes oleks nõus tootma 185 tonni makarone ja 94 tonni nisujahu. Kui palju selle summa eest tegelikult toota saab, PRIA esindaja Taavi Linnamäe öelda ei osanud, kuid lisas, et see sõltub eelkõige hanke võitjast. "Keegi sellepärast makaronidest ilma ei jää, võib-olla tuleb kärpida kogust inimese kohta mõne kilo võrra, kuid ilma ei jää keegi," sõnas Linnamäe. Eelmisel aastal oli puudust kannatavale inimesele ette nähtud ligi 10 kg makarone.

20. detsembril kukub selle aasta makaronihanke tähtaeg. Linnamäe sõnul pole praegu veel pakkumisi laekunud. "Hanke lõpuni on veidi vähem kui 20 päeva aega. Tavaliselt teevad firmad ikka pakkumised viimasel minutil," ütles ta.

Eelmisel aastal võttis hankest osa kolm firmat: OÜ Malsena, OÜ Markilo ja Myllyn Paras. Võitjaks osutus OÜ Malsena kes tootis abivajajatele 505 tonni makarone, OÜ Markilo pakkumisest loobus, sest oleks kandnud 600 000 krooni kahju.

Malsena esindaja Marek Mettase sõnul ei ole kindel, kas nad tänavuses hankes osalevad, kuid see on üpriski tõenäoline. Kas Malsena hanke võidab, ei oska ta siiski ette näha. "Võidab see, kes pakub kõige rohkem kaupa selle raha eest," sõnas Mettas.

Esimest korda rakendati toiduabi meedet Eestis möödunud aastal ning esimene taoline abi jõudis Eesti puudust kannatavate inimesteni tänavu suvel, mil heategevusorganisatsioonid jagasid abivajajatele 505 tonni makarone.

Kuna skeemi üks eesmärke on ka ELi sekkumisvarudesse turu reguleerimiseks ostetud varude vähendamine, tasuti toona toiduainete valmistajale teraviljas.

Hetkel kuum