Merike Lees • 4. detsember 2007 kell 22:00

Klaarim jume happe abil

Olin mõnda aega uurinud võimalusi näolt pigmendilaikude eemaldamiseks. Üheks lahenduseks pakutakse sel puhul koorimist erinevate hapete või laseriga. Laser kõrvetab nahka nii, et pärast protseduuri ei julge nädal aega inimeste sekka nägu näidata, mistõttu see variant langes kohe ära.

Hapete valik on lai: glükoolhape, salitsüülhape, resortsinool, triklooräädik-hape, piimhape. Alguses kasutatakse lahjemat hapet ja järgmistel seanssidel kangemat hapet. AHA-hapete puhul alustatakse 10protsendilise happega ja liigutakse edasi 15protsendilisele. Radissoni hotellis asuv Abigaili ilusalong kasutab Laboratoires Filorga 20-, 50- ja 70protsendilist glükoolhapet. Happe kanguse vahe tundub hirmutav, kuid Abigaili kosmeetiku Jaanika Aaviku sõnul on happed lihtsalt erinevad ja neid ei saa üks ühele võrrelda. Tulemust nendega kiiremini ei saa, ikka tuleb koorimisi teha neli kuni kuus korda, iga koorimise vahe on nädal aega.

Valisin Academi AHA-hapetega koorimise, mis osutus oodatust leebemaks protseduuriks. Esmalt kanti puhastatud näole 10protsendilist hapet. Kosmeetik Ave Suiste Anmai salongist Raplas hoiatas ebameeldiva happelõhna ja kerge kipitustunde eest. Võib-olla olin ma hullemaks valmistunud, aga üliõrn lõhn ja nahal ainult paaris punktis tuntav kipitus jäid alla ootusi. Happe mahapesemisele järgnenud massaaž AHA-happeid sisaldanud kreemiga ja mask olid aga puhas lõõgastus, mis võtsid töönädala pinged hästi maha.

Väike hirm pärast protseduuri peeglisse vaadata ikka oli, kuid pilt oli rahuldav - ei mingit ärritusest punetavat nahka, nagu olin kartnud. Teisele seansile läksin juba julgemalt. Kuid seekord andis hape end rohkem tunda ja kipitus oli suurem. Ilmselt oli nahal esimese protseduuriga võrreldes surnud rakkude kiht õhem ja happe mõju vahetum. Kosmeetiku juurest lahkudes oli tunne nagu nõgesega kõrvetada saanul - õnneks ei väljendunud see naha punetuses. Karge novembriõhk rahustas nägu väga mõnusalt ja kõrvetustunne möödus vähem kui tunniga.

Kuna kipitustunne oli järjest tugevnenud, siis arvasin, et kolmas kord tuleb veelgi hullem - senise 10protsendilise happe asemel võeti kasutusele 15protsendiline, aga võta näpust - ei midagi erilist. Isegi pärast seanssi ei olnud kõrvetadasaanu tunnet. Ilmselt oli nahk juba happega harjunud ega reageerinud nii tugevalt.

Püüdes hinnata protseduuride tulemuslikkust pigmendilaikude eemaldamisel, olen kahevahel - tundub, et laigud on justkui taandunud. Samas tõmbavadki nad talvel tagasi, et esimeste päiksekiirtega veelgi jõulisemalt naha pinnale murda. Siiski usun, et teise ja kolmanda seansi vahel võisin küll täheldada laikude helenemist, mis pärast kolmandat seanssi veelgi süvenes. Loodan, et ma ei kujutanud seda ette, sest lõpliku hinnangu koorimise tulemuslikkusele saab anda alles kevadel, kui nahk on päikest saanud.

"Kuna happekoorimise eesmärk on eemaldada nahalt surnud rakud ja stimuleerida uute naharakkude tootmist, siis sobib see protseduur pigmendilaikude eemaldamisele lisaks ka armide, näiteks aknearmide eemaldamiseks ning närtsinud naha noorendamiseks. Samuti soovitatakse seda suitsetajatele, klaarima ja kirkama jume saamiseks," räägib Ave Suiste.

Koorimisega eemaldatakse kahjustunud nahakihid ja stimuleeritakse uute tervemate rakkude paljunemist, samuti kollageeni teket ning vett siduvate ainete tootmist nahas. Uue kollageeni tootmine on peamine põhjus, miks keemilised koorimised on võimelised vananemisilminguid vähendama.

Fotod: Maris Ojasuu

Hetkel kuum