Merike Lees • 16. detsember 2007 kell 22:00

Jõulupidu kui meeskonna ühtesulatamise võte

Asutuseti varieerub iga-aastane kohustuslik aastalõpuüritus - jõulupidu - lausjoomisest väljapeetud ja vaoshoitud lõunasöögini. Milline joon üritusele on valitud, sõltub sellest, millist sõnumit soovib tööandja edastada ja mida saavutada. Pole saladus, et mõned peod kujunevad lausjoominguks, kuid isegi neis on midagi head - maskid langevad ja kolleegi õpitakse tundma teise nurga alt.

Pirita TOP Spa Hotellis prallesid ei korraldata. Selle asemel peetakse jõululõuna, kus tehakse kokkuvõte lõppevast aastast ja tuuakse esile saavutused, rääkis hotelli personalijuht Tiiu Vilms. Lõunal antakse üle väikesed kingitused, mängib taustamuusika, mille järgi soovijad ka tantsida saavad. Alkoholi ei pakuta, ainult alkoholivaba glögi.

Tootmisettevõttes Finmec on jõulupidu eelkõige üks mõnus aastalõpetamise üritus. Kindlasti ei räägita sellel õhtul strateegiatest ega arenguplaanidest, vaid nimetatakse lõppeva aasta parimad töötajad, antakse üle tänukirjad ja preemiad, selgitas personalijuht Ene Harjo. Samuti tänatakse neid, kes on töötanud Finmecis kümme aastat.

Finmecis on põhimõte, et kui üritus toimub firmas, siis alkoholi ei pakuta. Väljaspool firma territooriumi on aga alkoholiga üritused, mille kulud kannab tööandja. Üldjuhul pakutakse peol veini, õlut, siidrit, ka booli.

Arvestatakse esialgse võimaliku koguse töötaja kohta, kuid alati jäetakse võimalus peo käigus alkoholi juurde tellida. "Seega hindame ürituse ajal olukorda ja lähtume alkoholi koguse suurendamisel sellest," ütles Harjo.

G4Si personalidirektor Eela Velsröm peab pidude liiga lõbusaks muutumist noorte inimestega kollektiivi teemaks. Nende kollektiiv koosneb aga väga erinevatest inimestest, kes üksteist tasakaalustavad.

G4Si parimatele töötajatele korraldatakse aasta lõpus pidulik vastuvõtt, kuhu koguneb 500 inimest koos kaaslasega. Avatud on ka baar. See ei ole ööklubistiilis pidu, kus inimesed võiksid end unustada ja alkoholiga liialdada. "Me oleme turvaettevõte ka sisemiselt, meil ei saa selliseid asju juhtuda," sõnas Velström.

Koolitaja ja ürituskorraldaja Margus Alviste meenutas üht jõulupidu, mille klient soovis korraldada väga tõsises ja asjalikus stiilis.

Alviste pani vaimu valmis, et arutama võimalikke tõsiseid stsenaariume. Kohapeal selgus, et tõsise peo all mõtles klient korralikku viinavõtmist. "Selgus, et neil oli eelmisel aastal olnud viinakellamäng ja nad soovisid seda uuesti. Mind ehmatas see päris ära," meenutas täiskarsklasest Alviste.Pidu peegeldab ettevõtte kultuuri. "Kollektiiv peab toimima ühtse meeskondade süsteemina ja pidu aitab sellele kaasa," selgitas Alviste.

Jõulupidu on üks juhtimisinstrumente ning võimalusi töötajaile kinnitada, et nad on tublid ning nende kaasabiga suudab firma ületada ka kõige kõrgemad ja jäisemad mäetipud.

Kuna firma jõulupidu kannab olulisel määral ettevõtte väärtusi, tuleks planeerimise protsessi kaasata juhtkonna liikmeid. Oluline on, et jõulupidu oleks eelkõige ikka pidu ja mitte järjekordne strateegiakoosolek või arenguplaanide tutvustus.

Ühistel üritustel on oluliste sõnumite kohale viimiseks suur eelis. Mõnedes suurtes ettevõtetes on suve- ja talveüritused reatöötajaile juhtide kohtamiseks pea ainsaks võimaluseks. Sõnumite kohaleviimise vahendiks ei ole ainult juhtide sõnavõtud, seda väljendab ka peo stiil, eelkommunikatsioon, kohapealne tegevus, mängud, riietus jm.

Jõulupeo oluliseks osaks on parimate tunnustamine. Avalik tunnustus ettevõtte kõrgeimate juhtide poolt on kindlasti see, mis motiveerib enam kui väike palgatõus või õlalepatsutus. Tunnustada võib ka isikuomadusi.

Hetkel kuum