Eesti majandus kõigub välistuulte võimuses kui lapsuke

03. jaanuar 2008, 08:01

Kui mullu pakkusid analüütikud Eesti
majanduskasvuks julgelt 8–9 protsenti, siis tänavu usub ka kõige optimistlikum
ennustaja vaid 5,8-protsendilist tõusu.

Analüütikute sõnul muudavad Eesti majanduse oodatust ebakindlamaks maailmas toimuvad arengud, üheks suuremaks skeptikuks ennustajate seas on Eesti Pank, kes ootab alanud aastal vaid 4,3-protsendilist majanduskasvu, suhteliselt kõrget tööpuuduse taset ja hirmutavalt kasvavat bensiini hinda, kirjutas Postimees.

Kõige helgemas valguses näeb majandust DnB Nord Grupp, kes prognoosib ligi 6-protsendilist majanduskasvu, 15 krooni maksvat bensiiniliitrit ja 4,5-protsendilist töötuse taset.

Suurimat, 13 000-kroonist keskmist palka lubavad konjunktuuriinstituudi ja ajalehe Postimees analüütikud, madalaimat sissetulekut aga Hansabank Markets.

Rahandusministeeriumi majandusanalüüsi osakonna juhi Andrus Sääliku sõnul võib kindlalt öelda seda, et majanduse stabiliseerumine jätkub.

«Inflatsioon on aasta alguses kahekohaline, põhjuseks nii maailmaturu hinnaarengud kui ka aktsiiside tõstmine. Aasta teises pooles on oodata inflatsiooni aeglustumist,» prognoosis Säälik.

Suhteliselt optimistlikku ennustust pakkuv Hansabank Marketsi makroanalüütik Maris Lauri rõhutas, et üldine majanduslik ebakindlus maailmas mõjutab ka Eestit oluliselt. Sestap räägitakse tänavu kindlasti palju intressidest, laenurahast, hindadest ja majanduskasvust. «Eestis on hinnad ilmselt aasta alguse kuumemaid teemasid, arvatavasti võib näha rohkelt ettevõtete ülevõtmisi ja ühinemisi, paljud lõpetavad tegevuse,» ennustas Lauri.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. January 2008, 08:00
Otsi:

Ava täpsem otsing