Toidupuudus varjutab nafta- ja finantskriisi

Agnes Ojala 07. jaanuar 2008, 12:15

Rahvusvahelise pangandusgrupi BMO strateeg
Donald Coxe hoiatab, et krediidikriis ja naftahindade meeletu tõus ei ole
silmapiiril terendava toidupuuduse kõrval midagi.

„Uus kriis on tulekul, globaalne toidukatastroof, mis hõlmab enam inimesi ja on halvavama mõjuga kui mis tahes muu probleem, millega maailm on silmitsi seisnud,“ vahendas financialpost.com Donald Coxe’i sõnu neljapäeval Torontos Empire Clubi 14. investeerimise aastaülevaates.

„Küsimus ei ole mitte kas, vaid millal,“ hoiatas Coxe investoreid. „Kriis on sellele aastale tõsine hoop.“

Coxe’i sõnul kiireneb viimase aasta suur toiduainete hinnatõus lähiaastail veelgi, kuna nõudlus liha- ja piimatoodete järele kasvab. Eriti mõjutab seda suurenev keskklass sellistes riikides nagu Hiina ja India, lisaks aga annavad oma osa biokütuste tootjad.

Et olukorda kontrolli alla saada, tuleb Coxe’i hinnangul pakkumist märkimisväärselt suurendada.

Viimase aastaga on toiduainete hinnad keskmiselt tõusnud 22%. Nisu hind aga on sel perioodil tõusnud koguni 92%.

Eelseisva toidukatastroofi keskmes aga on mais, mis on peamine tooraine etanoolitööstusele. Viimase 15 kuuga on maisi hind tõusnud umbes 44%.

„Tõsised probleemid ootavad riike, mis end ise toita ei jõua, kuna juba praegu on mitmed riigid toidu ekspordile kehtestanud embargod,“ lisas ta, tuues näiteks Venemaa ja India.

Empire Club Foundation asutati 1969. aasta jaanuaris. See on mittetulundusorganisatsioon, mille peamine eesmärk on välja anda ja levitada majandusalaseid aastaraamatuid.

Sihtasutuses on aastapäevakõnesid pidanud Kanada peaministrid, Kanada suuremate ettevõtete juhid ja maailma olulised poliitika- ja avaliku elu tegelased: Margaret Thatcher, Indira Gandhi, Ronald Reagan, Dalai Lama, Winston S. Churchill, Bill Gates, Audrey Hepburn, Vladimir Putin jt.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. January 2008, 12:14
Otsi:

Ava täpsem otsing