Kuidas panna vesinik kütusepaaki?

28. jaanuar 2008, 15:56

Vesinik on küll ahvatlev alternatiiv
bensiinile, kuid kerget gaasi pole sugugi lihtne kütusepaaki sundida.

Juba mõnda aega otsitakse vedelkütustele autode energiaallikana alternatiivi. Suured lootused on seotud vesinikuga, mida saaks saastevabalt kasutada nii sisepõlemismootoreis kui ka kütuseelemendis elektrienergia tootmiseks. Peamiseks takistuseks on seni gaaskütuse mahutamine sõidukisse, kirjutas fyysika.ee Science’i vahendusel.

Üheks võimaluseks on gaas suure rõhu all kokku suruda ja teda sel moel talletada, ent see teeb tankimisseadmete projekteerimise äärmiselt keerukaks kuivõrd vesinik on väga plahvatusohtlik ja teisalt ei paku see moodus siiski konkurentsi harilikule bensiinipaagile läbitavate kilomeetrite osas.

Teine võimalus on gaasimolekulid siduda mingisse peenstruktuuri, mis neid kinni hoiab, ilma et tarvitseks kõrget rõhku rakendada. Niisuguse, metallorgaanilise võrestiku, on teadlased nüüd loonud.

Esialgu kavandati see siduma metaani ja tulemused näitavad, et raskusteta saaks autosse paigutada piisavalt niisugust materjali läbimaks paagitäie metaaniga üle 500 kilomeetri. Teadlaste sõnul saab materjali struktuuri kohandada ka vesiniku säilitamiseks. Praeguses staadiumis on selle kasutamisel takistuseks kõrge hind, kuid tehnoloogia areng ja masstootmine võivad tulevikus sellegi puuduse kõrvaldada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. October 2008, 15:13
Otsi:

Ava täpsem otsing