Jaana Pikalev • 18. veebruar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Kiiresti rikneva kaubaga veokid saavad piiril ette

Eesti maksu- ja tolliamet on korduvalt teinud katseid päästa hooti pikenevaid piirijärjekordi idapiiril.

Möödunud kolmapäeval teatas maksu- ja tolliamet, et Venemaale suunduvatele ajatundlikele kaupadele võimaldatakse kiirendatud korras piiriületus Eesti idapiiril.

"Pikkade piirijärjekordade olukorras on oluline, et kiiresti riknev või oma olemuselt kiiret transporti vajav kaup saaks piiri ületada mõistliku aja jooksul," selgitas maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Heli Tarik.

Tema sõnul on tegemist probleemiga, mille puhul on järjekorras seisvas veokis võimalik kaubaga tekkiv kahju ettevõttele kõige suurem.

Tarik märkis, et selline kord on ka varem praktikas teatud määral kasutuses olnud, näiteks Narva linnavalitsuse määrusega Narva maantee tollipunktis.

"Pidasime vajalikuks panna paika täpne ajatundlike kaupade nimekiri ning ühtlustada kord kõigis kolmes idapiiri tollipunktis," täpsustas Tarik.

Uue korraga täpsustati ajatundlike kaupade mõiste. Ajatundlike kaupade nimekirja kuuluvad näiteks kiiresti riknevad toiduained, elustaimed, värsked ajalehed, aga ka päästetehnika.

Uues piiriületuse korra juhendis on kirjas, et üldjärjekordadest sõidab veok mööda omal vastutusel.

"Kui ajatundlikku kaupa vedaval veokijuhil tekib probleeme maanteel seisvatest veokitest möödumisel, siis sel juhul ei saa meie vastutust kanda," tõdes Tarik.

Tõsi küll, ajatundlikele kaupadele puudub tollis eraldi ooterada ja seda põhjusel, et praegu ei võimalda piiripunktide infrastruktuur eraldi ooterada luua.

On ka oluline, et kavalad vedajad uut korda kuritarvitama ei hakkaks.

Kui ikkagi veose puhul tekib kahtlus, et ajatundlikuks peetavad kaubad on paigutatud muu kauba hulka ainult kiirendatud piiriületuseks, siis antud veosele kiirendatud piiriületust ei võimaldata.

Sellised petturid suunatakse tükkis veosega tagasi järjekorra lõppu koos teistega oma aega ootama.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt