Kiiresti rikneva kaubaga veokid saavad piiril ette

Jaana Pikalev 19. veebruar 2008, 00:00

Eesti maksu- ja tolliamet on korduvalt teinud katseid päästa hooti pikenevaid piirijärjekordi idapiiril.

Möödunud kolmapäeval teatas maksu- ja tolliamet, et Venemaale suunduvatele ajatundlikele kaupadele võimaldatakse kiirendatud korras piiriületus Eesti idapiiril.

"Pikkade piirijärjekordade olukorras on oluline, et kiiresti riknev või oma olemuselt kiiret transporti vajav kaup saaks piiri ületada mõistliku aja jooksul," selgitas maksu- ja tolliameti tolliosakonna juhataja Heli Tarik.

Tema sõnul on tegemist probleemiga, mille puhul on järjekorras seisvas veokis võimalik kaubaga tekkiv kahju ettevõttele kõige suurem.

Tarik märkis, et selline kord on ka varem praktikas teatud määral kasutuses olnud, näiteks Narva linnavalitsuse määrusega Narva maantee tollipunktis.

"Pidasime vajalikuks panna paika täpne ajatundlike kaupade nimekiri ning ühtlustada kord kõigis kolmes idapiiri tollipunktis," täpsustas Tarik.

Uue korraga täpsustati ajatundlike kaupade mõiste. Ajatundlike kaupade nimekirja kuuluvad näiteks kiiresti riknevad toiduained, elustaimed, värsked ajalehed, aga ka päästetehnika.

Uues piiriületuse korra juhendis on kirjas, et üldjärjekordadest sõidab veok mööda omal vastutusel.

"Kui ajatundlikku kaupa vedaval veokijuhil tekib probleeme maanteel seisvatest veokitest möödumisel, siis sel juhul ei saa meie vastutust kanda," tõdes Tarik.

Tõsi küll, ajatundlikele kaupadele puudub tollis eraldi ooterada ja seda põhjusel, et praegu ei võimalda piiripunktide infrastruktuur eraldi ooterada luua.

On ka oluline, et kavalad vedajad uut korda kuritarvitama ei hakkaks.

Kui ikkagi veose puhul tekib kahtlus, et ajatundlikuks peetavad kaubad on paigutatud muu kauba hulka ainult kiirendatud piiriületuseks, siis antud veosele kiirendatud piiriületust ei võimaldata.

Sellised petturid suunatakse tükkis veosega tagasi järjekorra lõppu koos teistega oma aega ootama.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:21
    Otsi:

    Ava täpsem otsing