Maailma suurim päikeseelektrijaam

27. veebruar 2008, 12:20

Arizona osariiki USAs plaanitakse ehitada
maailma suurim päikeseelektrijaam, mis hakkab elektrit tootma kuni 70 000
majapidamisele.

Ühe miljardi dollariline projekt näeb ette paraboolsete päikeseenergiat koguvate peeglite rajamise. Kogutud energia fokuseeritakse peeglite abil energiakogujatele. Kogutud soojust kasutatakse kuuma veeauru tootmiseks, millega pannakse käima turbiinid, kirjutas US News.

Päikeseelektrijaam hakkab asuma kõrbes umbes saja kilomeetri kaugusel Phoenixist. Elektrijaama nimeks saab Solana (hispaania keeles päikeseline koht). Jaama projekteerib ja ehitab Hispaania ettevõte Abengoa. Solana võimsuseks on plaanitud 280 megavatti.

Solana tööpõhimõte erineb oluliselt laiemalt tuntud päikesepaneelidest. Seal ei kasutata kallist räni, mille abil saab päikeseenergiast otse elektrienergiat toota. Selle asemel kogutakse energia paraboolsete peeglite abil kokku ning kuumutatakse soola, mis sulab ning annab energia üle veele. Sool on vajalik energia osaliseks salvestamiseks. Nii saab elektrit toota ka siis, kui Päike on juba loojunud.

Oluline teema päikeseenergia juures on toodetud elektrienergia hind. „Solanas toodetud kilovatt-tund peaks maksma 0,12–0,14 dollarit, mis on umbes 20 protsenti kallim kui meie teistes tuumakütuse, maagaasi ja kivisöega töötavais elektrijaamades toodetud elektrienergia hind,” ütles jaama tulevane omanik Arizona Public Service.

Esialgu võib see tunduda kallis, kuid kütus ehk päikeseenergia on tasuta. Maagaas võib aga tulevikus oluliselt kallineda või määratakse kivisöe kasutamise eest kõrgemad saastetasud. Seega on see jaam vajalik riskide hajutamiseks ning võib tulevikus osutuda odavaimaks ettevõtte käsutuses olevaks elektritootmisviisiks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. February 2008, 12:19
Otsi:

Ava täpsem otsing