Kersti Saar • 7. aprill 2008 kell 22:00

Ka analüütik on inimene, kes eksib

Wall Streeti investeerimispankade 1800 analüütikut ootasid USA ettevõtete kolmanda kvartali kasumikasvuks keskmiselt 8,2 protsendipunkti kõrgemat numbrit.

Viga neljanda kvartali prognoosis oli kõigi aegade suurim, 33,5 protsendipunkti.

Kuigi USA keskpanga juht Ben S. Bernanke on ennustanud langusfaasi USA majandusele ning pangad on juba teatanud 232 miljardi dollari mahakandmisest, ennustavad analüütikud mitmetele ettevõtetele 2008. aastaks kõigi aegade parimaid majandustulemusi.

Analüütikute optimistlike prognooside kohaselt kasvavad S&P 500 indeksi koosseisu ettevõtete kasumid 10,7 protsendi võrra.

"Analüütikud juhivad meid kaljujärsakust alla. Esimese kvartali tulemused saavad olema suureks ehmatuseks paljudele analüütikutele, kes veel praegu usuvad kahekohalistesse kasvunumbritesse," kommenteeris analüütikute prognoose investeerimispanga City National Bank investeeringute juht Richard Weiss.

USA kinnisvarahinnad kukkusid jaanuaris rekordmadalale, ning ameeriklaste väljavaade majandusele on sama nõrk praegu, kui see oli viimati Watergate'i skandaali ajal, 1973. Nüüd arvatakse, et tarbimine, mis moodustab 2/3 USA majandusest, jääb selles kvartalis 17 aasta madalaimale tasemel.

Analüütikud, kes olid ülioptimistlikud tehnoloogiaettevõtete suhtes 1990ndate alguses, osutusid suurteks eksijateks kui dotcom'i mulli lõhkes.

Merryll Lynchi analüütik Guy Moszkowski ennustas omakorda, et neljanda kvartali alguses teenib Citigroup kasumit 1,08 dollarit aktsia kohta. 8. jaanuaril vaatas ta prognoosi üle ning ennustas kahjumit 1,43 dollarit aktsia kohta.

Nädal aega hiljem teatas Citigroup oma 196 aasta pikkuse ajaloo suurimast kahjumist, mis oli 1,99 dollarit aktsia kohta.

Praeguseks pole Moszlowski oma neutraalset soovitust, mille ta andis möödunud aasta 28. augustil, muutnud, mis tähendab, et aktsia hind võib tõusta nullist kuni 10 protsendini.

Selle aja jooksul on Citigroupi aktsia hind kukkunud 47 protsenti.

Viimati on analüütikud kaotanud nii palju usaldust 2002. aastal, mil Wall Streeti investeerimispangad olid sunnitud maksma trahve ja kompensatsioone kokku 1,4 miljardi dollari ulatuses.

Analüütikud olid üheksakümnendate aastate lõpus, dotcom'i buumi ajal moonutanud analüüsi tulemusi selleks, et saada tehnoloogiaettevõtteid oma investeerimispankade klientideks.

LHV Maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi arvates peaks vaatama analüütikut, kes on oma ala professionaal, siiski ka kui inimest. "Eksimine on inimlik. Analüütik võib minna emotsionaalseks ja lähtuda oma emotsioonidest, kui turul valitseb positiivne meeleolu, nagu oli näiteks dotcom'i buumi ajal. Paljud analüütikud läksid sellega kaasa," selgitas Vallikivi.

Teine asi, mis mõjutab analüütikute prognooside ebatäpsust, on Vallikivi arvates murrangulised ajad finantssüsteemis, mis teevad analüütikute jaoks, kes keskenduvad väiksele sektorile, raskeks ette näha suure kriisi tekkimist.

"On raske ette näha, et kriis tekib. Teiseks seda, kuidas see konkreetsele sektorile mõju võiks avaldada. Lihtsalt, muutujaid on liiga palju. Tavapärases situatsioonis on kogu turgu kergem prognoosida," lisas Vallikivi.

Kuigi Eesti majandus ei vaevle sellises kriisis, kui USA majandus, on subprime-kriisi mõju siiani tunda.

Siiski pole Eesti analüütikud USA skaalas valesid prognoose andnud, kuigi majanduse jahtumist päris sellisel tasemel ei oodatud.

Hetkel kuum