Nordea küsitlus: iga kolmas soomlane tahab varakult pensionile jääda

10. aprill 2008, 10:25

Nordea küsitlus 50-64-aastaste Põhjamaade
inimeste hulgas kinnitas, et ligikaudu kolmandik kõigist pensionieale
lähenevatest soomlastest tahab varakult pensionile jääda, samal ajal kui üks
viiendik tahab töötada edasi niikaua kui võimalik.

Enamik soomlasi tahab siiski jääda pensionile ametlikus pensionile jäämise vanuses. Soomlaste pensioniplaane mõjutab enim ebakindlus isiklikes rahaasjades. Kõige meelsamini jääksid varakult pensionile 50-54-aastased soomlased ja eelkõige mehed.

Varakult pensionile jääda soovijad tahaksid rohkem vaba aega oma hobidega tegelemiseks. Kontrastina aga mainivad pooled vastanutest varajase pensionile jäämise ühe kaalutlusena stressi. Finantstegelikkust teadvustatakse pensioniea lähenedes.

Reisimine on levinuim pensionile jäämisega seotud unistus kõikides Põhjamaades, samas kui pensionieale lähenevatele inimestele teeb kõige rohkem muret tervis ja finantsolukord. Peaaegu üks kolmandik varakult pensionile jääda soovivaid soomlasi ei usu, et neil on selleks piisavalt raha.

"Mida lähemal on pensioniiga, seda hiljem plaanivad soomlased pensionile jääda. Naised tahavad jääda pensionile hiljem kui mehed. See võib tuleneda sellest, et pensioniea lähenedes teadvustatakse selgemalt oma tegelikku finantsolukorda. Teisest küljest on naiste pensionid paljudel teada-tuntud põhjustel madalamad," märkis Nordea analüütik Tarja Svartström.

Üks kolmandik 50-64-aastastest soomlastest peab oma finantsolukorda täna kehvemaks, kui kujutleti seda olevat 30-aastaselt. Kahetsetakse, et raha hakati koguma liiga hilja.

"Üks neljandik soomlasi kahetseb, et ei hakanud pensionipõlveks koguma varem või rohkem. See on heaks meeldetuletuseks noortele," rääkis Svartström. Umbes 25 protsenti küsitluse sihtgrupist säästab iga kuu regulaarselt raha oma lastele ja umbes 15 protsenti lastelastele.

Enamik soomlasi arvab, et parem on jagada raha oma eluajal, kui nad saavad ise otsustada, kui palju ja kellele anda. Suurem osa soomlasi on ka arvamusel, et parem on kulutada oma säästud ja teha teoks omaenda unistused, kui jätta pärandus pärijatele. Nordea tellitud ja märtsi lõpus Synovate'i korraldatud küsitluse tarvis küsitleti rohkem kui 1400 soomlast ja kokku 4700 inimest Põhjamaades.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. April 2008, 10:23
Otsi:

Ava täpsem otsing