Hiina majanduskasv viimase kolme aasta aeglaseim

18. juuli 2008, 12:26

Hiina majandus kasvas teises kvartalis
aeglaseimal tempol 2005. aastast alates, mis omakorda tõstatas
spekulatsioonid, et valitsus alandab jüaani kurssi.

Võrreldes eelmise aastaga kasvas SKP 10,1% esimesel kvartalil oli see 10,6%, tarbijahinnad tõusid 7,1% juunis võrreldes 7,7%-ga mais, vahendas Hiina statistikaametit Bloomberg.

Hiina majanduse kasv on ikkagi maailma 20 suurima majanduse seas kiireim ja aitab maailmamajandust hoida kasvamisel, samal ajal kui Ühendriikides on majanduslangus. Samuti on vähenenud Hiina väliskaubanduse ülejääk, kuna eksport on vähenenud.

Kuna jüaani kurss on dollari suhtes tugevnenud, siis mõjub see eriti halvasti Hiina tekstiilitööstusele, mis sõltub suurel määral tööjõu hinnast, seega ka jüaani kursist. Valitsus plaanibki taastada eksporditoe antud sektorile.

Inflatsioon Hiinas on alanenud viimase 12 aasta kõrgeimast tasemest seoses toiduainete hinna vähese langusega. Aasta inflatsiooniks ennustatakse 6,5%. Tootjahinnad aga on aasta jooksul kasvanud 8,8% võrreldes eelmise aastaga. See on kiireim tempo, mida Bloomberg on alates 1999. aastast märganud ning mille kohta kardavad kohalikud analüütikud, et see suurendab veelgi inflatsiooni.

Et jahutada inflatsiooni on Hiina valitsus kasutanud valuutat ja pannud paika laenukvoodid ning käskinud pankadel tekitada endale 17,5% suurused reservid, et vähendada ringluses oleva raha hulka.

Valitsuse plaanid suurendada kodumaist tarbimist paistavad oma mõju juba näitavat, kuna jaekaubandus kasvas 23% võrra, linnaelanike sissetulek suurenes 8065 jüaanini ja elanike sissetulekud suurenesid 19,8%. Suuremaks üllatuseks peetakse kohaliku majanduse tugevust.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. July 2008, 18:55
Otsi:

Ava täpsem otsing