Maailma rikkaimad vennad pöörasid tülli

Agnes Ojala 21. juuli 2008, 12:42

Maailma rikkaimad vennad, Mukesh ja Anil
Ambani pöörasid tülli, mis on Indias viinud poliitiliste intriigideni, kirjutas
di.se.

Nimelt said vennad kolme aasta eest pärast oma isa surma päranduseks meeletu suured ärid. Pikkade vaidluste ja võimuvõitluse tagajärjel sai vanem vend Mukesh endale nafta rafineerimisega tegeleva ettevõtte Mukesh Reliance Industries, noorem vend Anil aga päris telekommunikatsioonifirma Reliance Communications, lisaks energiafirma, mis varustab elektriga Delhit ja Bombayd, ja haldusfirma, mis investeerib superstaaridega Hollywoodi ja Bollywoodi filmidesse.

Vanema venna varandus ulatub Forbesi andmetel u 435 miljardi kroonini, noorema oma aga u 425 miljardini. Vennad on Forbesi maailma rikaste edetabelis 5. ja 6. kohal. Nende ettevõtete käive kokku moodustab 5% kogu India majandusest, Bombay börsil aga on firmade all 20% kogu turu mahust.

Tüli sugenes vendade vahele, kui Anil tegi teatavaks kava ühendada Reliance Communications Lõun-Aafrika Vabariigi telekommunikatsioonifirmaga MNT. Tehingu väärtus oleks umbes 680 miljardit krooni. Mukesh aga ei ole müügiga nõus, öeldes, et pere leppis kokku, et aktsiate ostueesõigus on temal. Anil jälle vaidleb vastu, et sellist kokkulepet ei ole allkirjastatud.

Viimasel nädalal on konflikt jõudnud ka poliitikasse, kus vennad üksteisel käsi üritavad väänata.

Peaminister Manmohan Singh ja Kongressipartei juhivad vähemusvalitsust, mille toetus parlamendis nõrgenes, kui neli vasakpartei liiget loobus koostööst koalitsiooniga protestiks tuumakoostöö vastu USAga. Selle asemel toetab valitsust nüüd väike sotsialistlik Samajwadi Party, mille juht on Anil Ambani lähedane sõber. Seetõttu on India ajalehed nüüd aktiivselt spekuleerinud, et ärimehe ja sotsialistliku partei poliitikute vahel toimub korruptsioon.

Kui Samajwadi Party teatas, et toetab uut maksu erakätes olevatele rafineerimisfirmadele, siis nägid paljud selles väikevend Anili soovi kahjustada vanema venna huve. Pärast seda avaldust langes Mukesh Reliance Industriesi aktsia hind börsil kuus protsenti.

Möödunud esmaspäeval käis omakorda Mukesh peaministri jutul. Viimane on tüli pärast mures. Kohtumine tekitas India ajalehtedes rohkelt kõneainet, kuid keegi ei tea, mida suured mehed omavahel rääkisid.

Tüli ei kommenteeri ei vennad ega nende ettevõtted ega peaminister.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. July 2008, 12:58
Otsi:

Ava täpsem otsing