Õiguskantsler Indrek Teder kardab Eesti julgeoleku pärast

Agnes Ojala 11. august 2008, 15:16

Õiguskantsler Indrek Teder saatis täna
riigikogule, vabariigi valitsusele ja avalikkusele pöördumise, milles kutsub
üles vaatamata kokkuhoiuvajadustest sise- ja väliskaitset endiselt esmatähtsaiks
pidama.

Järgneb Indrek Tederi pöördumine:

"Seonduvalt Venemaa agressiooni ja ebainimliku vägivallaga väikeriigi Georgia vastu on kaotanud paljud inimesed elu ja tervise. Õigus elule ja tervisele on üks olulisemaid põhiõigusi. Õiguskantsler ei saa ega tohi tolereerida massiivset vägivalda. Õiguskantsler ei ole ainult üksikrikkumiste analüüsija ja kritiseerija, vaid demokraatia eest seisja kõige laiemas ja otsesemas tähenduses.

Õiguskantsler, olles põhiseaduse kaitsja ning põhiõiguste ja -vabaduste hoidja, rõhutab, et tsiviliseeritud ja demokraatlikke riike iseloomustab empaatia nõrgemate ja kannatanute suhtes. Toetusdeklaratsioonid ja üleskutsed agressiooni lõpetamiseks on head, kuid iga praktiline abi agressiooniohvrile on veel parem. Eesti ühiskond peab valmis olema sõjapõgenike vastuvõtmiseks ja nende inimväärseks kohtlemiseks Eestis.

Põhiõiguste kaitse tähendab esmaselt riiklikku võimekust tagada sise- ja väline julgeolek. Georgias toimuv on selge hoiatus: kokkuhoiu vajadusest hoolimata ei tohi Eesti kahjustada oma riigi tuumikfunktsioonide täitmist. Eelkõige puudutab see sise- ja väliskaitse tagamist.

Riigiksolemine ei tähenda ainult oma riigis põhiseaduse ja põhiõiguste järgimist. Demokraatia põhiväärtusi peab käsitlema ja kaitsma reaalselt ning rahvusvaheliselt, järgides euroopalikku arusaama omariiklusest ja julgeolekust."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
18. August 2008, 07:29
Otsi:

Ava täpsem otsing