Ministeerium soovib ahneid laenuandjaid karistada

01. oktoober 2008, 16:03

Justiitsministeeriumi eraõiguse talituse
nõunik Indrek Niklus ütles aripaev.ee-le, et kiirlaenude vastase seaduse
mõte pole panganduse väljasuretamises, vaid pahatahtlikke laenuandjaid
ohjeldada.

Aripaev.ee palus justiitsministeeriumi kommentaari laenude sidumisele Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatava viimase intressimääraga, mis hetkel on 4%.

Ükski krediidiasutus ei saa ise raha nii odavalt, et võiks seda kibedasse rahahätta sattunud inimestele, nagu näiteks sõltlased, alla 4% intressiga välja laenata. Praegusel juhul piisab madala intressi nõudmiseks paberist, et oled näiteks mängur, joodik või narkomaan. Ja polegi vaja teiste laenajatega samaväärset intressi maksta. Seega hävitab seaduse kehtestatud 4% intressimäär Eesti panganduse või muudab selle korralikule laenuvõtjale üüratult kalliks.

Indrek Nikluse hinnangul lähtub selline küsimuse püstitus valedest eeldustest.

"Kindlasti ei kavatse justiitsministeerium siduda laenulepingult makstavat intressi Euroopa Keskpanga põhirefinantseerimisoperatsioonidele kohaldatava viimase intressimääraga, mis praegu on 4%. Praegu väljatöötatava eelnõu kohaselt on laenuandjal nii kõrget intressimäära õigus nõuda laenuvõtjalt üksnes siis, kui laenuleping on tühine põhjusel, et laenulepingult nõutakse heade kommete vastast intressimäära," selgitas Niklus.

"Selline intressimäär on kehtestatud põhjusel, et kui laenuandja juba pahatatlikult väga kõrget intressi nõuab, siis seda pahatahtlust ei soovi ühiskond soosida ja lubab sellisel juhul üksnes minimaalset intressi nõuda. Kui öelda, et võib nõuda keskmist turu intressi, kujuneb olukord, kus laenuandja hakkabki katsetama ja lepib alati kokku ülemäära kõrges intressis, sest kaotada ei ole tal ju midagi – ta saaks alati oma keskmise turuintressi! Sellisel juhul olukord ei paraneks," lisas Niklus.

Peatselt valitsusse minev seaduseelnõu kuulutab heade kommetega vastuolus olevaiks ning tühiseiks laenutehingud, kus laenuvõtja suudab hiljem tõendada oma erakorralisi vajadusi, sõltuvussuhet, kogenematust või muid selliseid asjaolusid ning väidab, et talle tehti laenu andes liiga.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
03. November 2008, 12:24
Otsi:

Ava täpsem otsing