Romet Kreek • 5. november 2008 kell 22:00

President majanduse probleemide ees

Erilist vahet ei olnud, kumb president Kapitooliumi künkale saanud oleks - halveneva majanduse ja finantskriisi taagast pääsu ei ole.

Samamoodi ei tohiks ka investoritel väga suurt vahet olla, kes valimised võitis. Börsid ja finantsturud on elanud üle kõikvõimalikke presidente ja valitsejaid, nii USAs kui ka mujal.

Suurte valimislubaduste täitmiseks ei oleks kummalgi presidendiks soovinul rahalist katet. Jääks üle lasta välja võlakirju, võtta laenu välismaalt või trükkida raha juurde.

Kuna presidendiks sai Obama ja seda ka oodati, siis börsid langesid. Tundub, nagu oleks võetud kasutusele ütlus - osta kuulduste (ootuste) põhjal ja müü faktide peale.

Investoritele läks rohkem korda ettevõtetes ja majanduses toimuv.

Kuna maailma suurim terasetootja ArcelorMittal kahekordistas toodangu kärbet nõrgenenud nõudluse tõttu, kukkus ka USA suurima terasetootja Nucori aktsia.

"Ralli on juba toimunud, kuna valimisküsitlused andsid selguse, kes võidab," ütles Bloombergile BNP Paribas Asset Managementi juhatuse esimees Gilles Fleckenstein. "Nüüd vaatavad inimesed, mis saab edasi. Meie südametes on hetkel majandussurutis."

USA aktsiaturud alustasid päeva langusega. S&P 500 indeks langes 1,8 protsenti, Dow jonesi tööstuskeskmine taandus 1,4 protsenti ja Nasdaq tuli alla 1,5 protsenti.

ADP Employer Services raport näitas, et USAs on töötajate arvu kärbitud oluliselt rohkem, kui analüütikud olid oodanud. 11. novembril avaldatakse USA tööhõive numbrid, kus oodatakse taas kukkumist, seda kümnendat kuud jutti.

Hetkel kuum