Ansip: otsime kohta, kust eelarvekulusid veel kärpida

12. november 2008, 18:15

Peaminister Andrus Ansip ütles tänases
riigikogu infotunnis, et on vaja leida veel kohti eelarvekulutuste kärpimiseks,
vastates talle esitatud küsimusele, miks pole rahandusministeeriumit ja
riigikogu teavitatud vähemalt 2,5 miljardit kroonisest eelarvekärpest.

Riigikogu liige Toomas Varek küsis, et kui meedia kaudu on teavitatud üldsust, et plaanitakse kärpida eelarvet mitte sadade miljonitega, vaid vähemalt 2,5 miljardi krooni võrra, siis miks selles teavitatud rahanduskomisjoni ja riigikogu?

Ansip selgitas, et eelarvet tehakse teatavasti rahandusministeeriumi augustikuiste prognooside alusel ja tavaliselt need prognoosid ei muutu oma olemuselt oluliselt augustist kuni novembrikuuni. „Viimastel aastatel on siiski oktoobris-novembris ja ka detsembris, kui eelarvet riigikogus on menetletud, asutud seisukohale, et tegelikud eelarve tulud saavad olema märksa suuremad, kui on kajastatud valitsuse poolt esitatud eelarves ja on leitud, et esitatud eelarved on olnud liiga konservatiivsed. Praegu on ootused risti vastupidised,“ nentis peaminister.

Neid samasid augustikuiseid prognoose aluseks võttes „otsimegi praegu juba võimalusi veelgi kärpida eelarvekulutusi ja eelkõige teha need kärped sealt, kus neid on võimalik teha, lähtudes sisemajanduse kogutoodangu arvatavast väiksemast kasvust, märkis Ansip.

Kas tegemist on eelnõu muudatusettepanekutega või hoopis negatiivse eelarvega, nõudis Varek seepeale. “Me kavandame praegu täiendavaid kärpeid, lootuses teha riigikogule parandusettepanek eelarve muutmiseks, eelarve eelnõus muudatuste tegemiseks enne kolmandat lugemist, kuid selleks oleks vaja mingisugust usaldusväärset alust,“ lausus Ansip ning lisas, et praegu ei ole riigil usaldusväärset majandusprognoosi, mille alusel neid ettepanekuid teha.

Peaministri sõnul tehakse kärpeid kahes valdkonnas. Vastavalt kütuseaktsiisi vähemlaekumisele tuleb kärpida teedehoiule kulutatavaid summasid ning väiksem sisemajanduse kogutoodang toob kaasa väiksemad kaitsekulutused.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
26. November 2008, 08:15
Otsi:

Ava täpsem otsing