Romet Kreek • 23. november 2008 kell 22:00

Aktsiaturu kõikuvus lööb 1929. aasta oma

Goldman Sachsi analüütikute sõnul lööb USA S&P 500 indeksi kõikuvus varsti juba 1929. aasta oma.

80 aasta vanuse Standard & Poor's 500 indeksi volatiilsus (mis näitab aktsiate hinnakõikuvust) on tõusnud kolme kuu arvestuses 66%-le. Praegune rekord pärineb 1929. aasta börsikrahhile järgnenud kolmelt kuult, mil volatiilsuseks oli 68%.

Tavaliselt ehk viimasel üheksal karuturul on volatiilsus tipnenud keskmiselt 30%. 1987. aasta börsikrahhi järel käis see hirmuindikaator korraks ära 64 protsendil. Chicago börsil kaubeldav volatiilsusindeks VIX indeks ehk hirmuindeks tegi läinud nädalal oma 18aastase ajaloo tipptaseme, tõustes 80,86%-le. See tähendab Goldman Sachsi analüütiku Krag Gregory sõnul, et optsiooniturul arvestatakse, et aktsiad liiguvad keskmiselt viis protsenti päevas. Aasta tagasi oli hirmuindeksi näiduks vaid 17,54%.

Tavaliselt kirtsutavad investorid nina, kui kuulevad sõna volatiilsus. Nüüdseks juba manalamees Sir John Templeton aga on öelnud, et volatiilsus on investori sõber - kuna näitab, et investorid hindavad massiliselt aktsiaid absurdselt. See aga on koht, kus valimatu müük loob pikaajaliseks investeerimiseks ülihäid ostuvõimalusi.

Kuid neil, kes on juba varakult müünud aktsiad, pole turule tagasitulekuga kiiret. Kuna teised investorid on vahepeal suuri kannatusi kandnud, on rahas olijatel võimalus magada maha tõusu algus, kuna nad on tootlusega ees aktsiates istujatest ja ikka pikaajaliselt tootlusega lüüa aktsiates istujaid. Las teised kannatamatumad investorid testivad need turu põhjad oma rahaga ära.

Hetkel kuum