Urve Vilk • 23. november 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kuidas motiveerida ja motiveeruda?

ASi Baltika investorsuhete juhi Triin Palge sõnul motiveerib teda igapäevatööd tegema ettevõte, kus ta töötab, inimesed, kes teda tööl ümbritsevad, ning valdkond, mis meeldib.

"Mulle meeldib väga mu töö, varem töötasin analüütikuna, aga tahtsin spetsialiseeruda ühele sektorile või valdkonnale. Meeldisid investorsuhted, nii tegingi Baltikale ettepaneku ja selgitasin, miks ja kuidas sellisesse valdkonda panustamine ettevõttele kasu toob," meenutab Palge endale sobiva töökoha loomisprotsessi.

Palk peab olema normaalsel tasemel, mis enam-vähem vastab inimese ettekujutusele oma väärtusest tööturul ja mis lubab muretut elu, aga palgast üksi motivatsiooniks ei piisa, leiab Palge.

ASi Optimera Estonia Ehituse ABC raamatupidaja Jelena Paukku sõnul on tema jaoks motivaatoritest esimesel kohal meeldiv töö, ettevõte ja hea seltskond, alles siis palk. "Kõige olulisem on, et ma tunnen, et olen õigel kohal, just see on see töö, mida kõige paremini oskan," ütleb Paukku.

"Raha on motiveerimiseks väga oluline, aga ma ei ütleks, et peamine. Peamine on, et inimesele meeldiks seal töötada, kus ta töötab," ütleb kommunikatsioonibüroo Powerhouse omanik ja juht Janek Mäggi.

Töö meeldivuse tagab Mäggi sõnul võimalus arenguks. "Majandusliku poole pealt peab inimene tundma, et tal on piisavalt raha ja on suur tõenäosus, et tulevikus läheb veelgi paremaks." Aga inimesed tahavad alati ka midagi paremini osata, mistõttu Powerhouse'is pakutakse töötajatele mitmesuguseid projekte, mille kaudu on töötajatel võimalik pidevalt midagi juurde õppida.

"Motivatsioon tuleb mõistagi inimese enese seest. Kõhklen, kas teine inimene üldse saab motiveerida, aga usun, et mingites piirides on see siiski võimalik," mõtiskleb motiveerimise teema üle Rahvusraamatukogu direktriss Janne Andersoo.

"Raha ei ole ainuke motivaator, ei teagi, kas see võib olla esimesel kohal või mitte, see on vist individuaalne," ütleb Andersoo. On oluline, et inimene teaks eesmärki, mida ta täidab, ja see oleks talle oluline. Muidugi on tähtis ka töökeskkond.

Motiveerida saab inimest, kes ennast ise motiveerib. Inimesed ei tegutse mitte selle järgi, mis neil kästakse teha, vaid selle järgi, mis nad arvavad, et on õige teha.

Probleem on, et me näeme ühe ja sama käitumise taga erinevaid põhjuseid ja erinevate käitumiste taga ühte ja sama põhjust, nii et on ebameeldiv ülesanne öelda, mis inimest motiveerib.

Inimene käitub ja tegutseb selleks, et saavutada subjektiivset heaolu. Eesmärke, mille nimel inimene tegutseb, on kuus. Inimene saavutab rahulolu, kui tal õnnestub anda iseendale hinnang kui autonoomsele olendile, kes ise otsustab.

Teine hinnang on võimalus tunda ennast unikaalsena, ehk osata teha midagi, mida teised ei oska. Rahulolu on kõrgem inimestel, kes suudavad lahendada asju, mida teised ei suuda.

Oluline on tunda, et see, mida inimene teeb, arendab teda. Inimene vajab hinnangut, et tal on suhted inimestega, keda ta peab lähedasteks. Inimene vajab kontseptsiooni, et ta elul on eesmärk, tal on vaja elufilosoofiat.

Ja viimasena vajab inimene hinnangut, et ta on positiivsete omaduste kandja. Nimetatud kuus komponenti moodustavad subjektiivse heaolu ning need on eesmärgid, mille nimel inimesed varjatult või otse välja öeldult tegutsevad.

Kui ostan inimese tööjõudu, on see vahend eesmärkide saavutamiseks. Kui väidan, et tahan saada rikkaks, siis valetan, sest mul on kontseptsioon, mida rikkusega tegema hakkan. Ei tasu segamini ajada eesmärke ja vahendeid.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt