Eesti Pank: 2009 võib majanduslangus olla ligi 5%

15. detsember 2008, 11:52

Eesti majanduslangus võib järgmisel aastal
ulatuda ligi viie protsendini, teatas Eesti Pank.

Eesti Panga kinnitusel on majanduse areng lähiaastail kooskõlas pigem keskpanga sügisprognoosi lisastsenaariumiga, mille järgi ulatub majanduslangus ligi viie protsendini. Põhistsenaarium nägi toona ette kaheprotsendilist majanduse kahanemist.

Rahvusvaheline finantskriis on hakanud kõikjal edasi kanduma reaalmajandusse. 2008. aasta kolmandas kvartalis ulatus majanduslangus Eestis 3,5 protsendini, mis viitab maailmamajanduse oodatust kiiremale jahtumisele, teatas keskpank äsja.

Kuivõrd Eesti peamiste ekspordipartnerite majanduskasvu prognoose on alandatud, võib eeldada, et meie majandus kohandub varasemate ootustega võrreldes veelgi kiiremini. Välisnõudlus võib jääda pikemaks ajaks tagasihoidlikumaks, seisab Eesti Panga teates.

Majanduskasvu pidurdumine on keskpanga teatel toonud Eesti jaoks kaasa ka positiivseid muutusi. Nii on inflatsioon alanenud kaheksale protsendile, samuti on ühekohaliseks taandumas jooksevkonto puudujääk suhtena SKPsse ning ka tööturg on ootuspäraselt kohandumas.

Võimaliku negatiivse arengu korral võib Eesti riigi 2009. aasta eelarve puudujääk kujuneda suuremaks kui kolm protsenti SKPst, teatas Eesti Pank. Valitsus peab keskpanga hinnangul olema valmis järgmise aasta jooksul täiendavalt piirama eelarvekulusid, et toetada Maastrichti kriteeriumite täitmist. Lisaks tuleb vältida kõiki administratiivseid hinnatõuse ning edasi lükata kõik poliitilised sammud, mis võiksid põhjustada hinnatõuse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. December 2008, 09:49
Otsi:

Ava täpsem otsing