Ross: majandus kahaneb tunduvalt rohkem kui 2%

04. detsember 2008, 14:36

Eesti Panga asepresidendi Märten Rossi
sõnul levis 2007. aastal alanud finantskriis kulutulena teistesse
majandusharudesse ja Eesti majandus kahaneb tunduvalt rohkem kui 2%.

Ross rääkis täna Riigikogus peetud ettekandes, et kogu maailma majandus on languses ning kõiki prognoose ümbritseb erakordselt suur määramatus, teatas Eesti Pank. Krediidi- ja finantsturgudel 2007. aastal alanud kriis on levinud ülikiiresti ka teistesse majandusharudesse. Krediidi hind on järsult kallinenud ja laenu on järjest raskem saada. Nõudlus väheneb pea kõigis arenenud riikides, mis üha enam ja kiiremini aeglustab kasvu arenevatel turgudel.

Sellel taustal on ka Eesti majanduse 2007. aastal alanud kohandumine osutunud oodatust kiiremaks. Kuigi majandus võib hakata taas kasvama 2009. aasta teisel poolel, on kasvu hilisema alguse risk siiski väga suur. Välisnõudlus Eesti kaupade ja teenuste järele võib jääda pikemaks ajaks oodatustMärten RossMärten Ross tagasihoidlikumaks. Seetõttu ei saa ka välistada, et majanduskasv jääb potentsiaalsest madalamaks mitmel aastal. Tõenäoliselt areneb Eesti majandus tuleval aastal Eesti Panga sügisprognoosi lisastsenaariumi järgi ehk majanduse oodatav maht väheneb tunduvalt rohkem kui 2 protsenti.

Vaatamata maailmamajanduses valitsevale segadusele suudab Eesti süveneva globaalse majanduskriisi läbida tõsisemate tagasilöökideta. Selleks tuleb jätkata ja tugevdada avatusel, vabal konkurentsil ja hästi reguleeritud turumajandusel põhinevat poliitikat, rõhutas Ross. Rohkem kui kunagi varem on vaja ettevõtete ja kogu majanduse valmisolekut seniste plaanide kohandamiseks uute olude ja muutuva nõudlusega.

Hindade ja tootmiskulude kohandumine, eelkõige eelmistel aastatel ülekuumenenud ning sisenõudlusele suunatud majandusharudes, hoiab Eesti konkurentsivõimelisena ka praeguses olukorras. See on omakorda eelduseks tootlikkuse tõusule ning investeeringute ja majanduskasvu taastumisele 2009. aasta lõpul ning 2010. aasta esimesel poolel.

Ross lisas, et rahvamajanduse tasemel tuleb riigil pidada oma peamiseks ülesandeks stabiilse makromajanduskeskkonna tagamist ning investorite usalduse taastamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. December 2008, 12:06
Otsi:

Ava täpsem otsing