Savisaare meeleheide

16. detsember 2008, 19:41

Ajakirjanikele tuleb aasta lõpp töörohke.
Tallinna abilinnapea Taavi Aasa nõuniku Ivo Parbuse vahistamine detsembri
alguses lükkas käima uudiste laviini. Sellest, et asi on tõsine ning Parbuse
näol pole tegemist üksikjuhtumiga, annab tunnistust esmaspäeval puhkenud
Tallinna linnavalitsuse lindiskandaal.

Alguses võis jääda mulje, et Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar tegi end lolliks, kui lasi linnavalitsuse pressiteenistusel anda meediale teada, et 7. detsembri öösel murdsid kaks tundmatud inimest linnavalitsuse ruumidesse.

Tallinna linnavalitsuse eilset tegevust on nimetatud ka tabavalt teatriks. Selle etenduse lavastajatoolil istub Edgar Savisaar koos oma abilistega. Eile toimunu ei olnud juhus, vaid üks osa Keskerakonna PR-plaanist, mis jõudis sellise tulemuseni, nagu Savisaar soovis.

Kriisi puhkemisel soovitatakse asjaosalistel olla info edastamisel esimene, sest siis on võimalik teatud aja jooksul info kajastamist kontrollida ja suunata. Ja just seda Savisaar eile ka oskuslikult tegi. Ta teadis hästi, et sissemurdmine linnavalitsusse tekitab meedias elavat kajastamist ja kuna tema on esimene infojagaja, suudab ta tekitada vähemalt mingiks ajaks sobiva fooni lähiajal ilmuda võivatele uudistele.

Kui Narva ja Pärnu juhtumite puhul ning ka Parbuse vahistamise järgselt hoidusid Keskerakonna tipud esialgu kommentaaridest, siis nüüd üritavad nad ise võimalikult palju pistiseteemat avalikkuse tähelepanu all hoida. Olgu selleks siis esmaspäevane pressiteade, Oliver Kruuda telekanalis olnud saatelõik või teisipäeval toimunud Savisaare ja Seppiku pressikonverents. Keskerakondlaste ootamatu kommenteerimissoovi põhjuseks on tõenäoliselt see, et varsti võib avalikkuseni jõuda infot uutest ülekuulamistest ning läbiotsimistest.

Olen kindel, et Savisaar teadis eile väga hästi, et linnavalitsuse lintidel olnud kaks öist külalist olid kaitsepolitsei töötajad. Tal oli aga vaja avalikkusele jätta teistsugune mulje. Kuna tema jagas esimesena infot, sai ta ka kaitsepolitsei töötajatest rääkida kui madalalaubalistest maffia käsilastest. Lihtne demagoogiline võte, mida ikka kasutatakse. Kui argumente napib, siis tuleb vastane sildistada.

Keskerakonna eesmärk on uurimisasutuste usaldusväärsust õõnestada ning see kampaania täidab pikaajalist eesmärki. Eelnevalt on näiteks endine siseminister Ain Seppik süüdistanud uurijaid poliitilise tellimuse täitmises ning reedel kirjutas Savisaar Äripäevas ilmunud arvamusloos, et mõned kapo tegelased on lubanud keskerakondlikele omavalitsustele tänavu veel 17 korruptsioonisüüdistust esitada. Lisaks uurimisasutuste maine kahjustamisele saavutab Keskerakond oma kampaaniaga selle, et avalikkus hakkab pistiseteemast väsima. Üllatusmoment kaob ning uued võimalikud uudised ja kahtlustused pälvivad vähem leheruumi.

Keskerakonna juhtide tegevus näitab, et nad ei saa end Parbusest distantseerida. Tõenäoliselt ei olnud Parbus üksikjuhtum ning iseseisvalt tegutsenud ametnik. Võimalik, et ma eksin ja teen viimaste päevade sündmustest liiga kaugeleulatuvaid järeldusi, aga Keskerakonna käitumist jälgides tundub, et kaitsepolitsei ja prokuratuur on hammustamas katki väga suurt pähklit. Seda on mõistnud või kardab ka linnavalitsuse poliitiline juhtkond.

Tallinna linnas tegutsevate keskerakondlaste seas liigub väidetavalt ringi ütlus, et kui reede hommikul ärkad enda kodus, siis võid jälle mõned päevad rahulikumalt hingata, sest vahistamised toimuvad neljapäeviti. Võib-olla on see legend ka üks osa Keskerakonna käivitatud kampaaniast, aga võib-olla on selle musta huumori taga tõsine hirm, sest pole teada, kui kaua on varjatult linnas toimuvat jälgitud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. January 2009, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing