Kadri Paas • 18. detsember 2008
Jaga lugu:

Ülemiste City: 15 aastaga 15 miljardit

Arendaja tunnistab, et majanduskriisi tingimustes nii hoogsalt lähiaastatel enam investeerida ei saa.

Praeguseks on Ülemiste ärikvartalisse planeeritud hooneist valminud vähem kui kümnendik. Ülemiste City juhatuse esimees Andre Veskimeister ütleb, et vaatamata sellele on nad jõudnud valmis ühe etapi. "See omakorda annab aimu sellest, mis siin kord olema hakkab.

Oleme valmis ehitanud kogu linnaku infrastruktuuri, puhkealad, pargi ja ridamisi hooneid. Kokku umbes 45 000 ruutmeetrit uut büroopinda. Ülemiste Citys on kodu leidnud 101 tarka äri ajavat firmat. Vaba büroopinda on ligikaudu 4000 ruutmeetrit," lisab Veskimeister.

Mainori (projekti on seni investeeritud ASi Mainor kaudu - toim) nõukogu esimees Ülo Pärnits lisab, et Ülemistele on koondunud lühikese aja jooksul mitmeid Eesti intellektuaalse kapitali tipptegijaid - Microlink, Webmedia, Helmes, Fontes ja Mainori Kõrgkool. Rentnikke on Ülemiste Citys praegu 202.

Ettevõtte hallata on ka vanem tootmispind, mida on ligikaudu 100 000 ruutmeetrit. Kokku on Suur-Sõjamäe äripiirkonnas 145 000 ruutmeetrit rendipinda. "Kogu Ülemiste City projekti on praeguseks investeeritud üle ühe miljardi krooni," lisab tegevjuht Andre Veskimeister.

Kuidas praegune majandusseis projektile on mõjunud? Kas Ülemiste City on mõne osa arendusest peatanud või edasi lükanud? "Oleks vale öelda, et majandusolukord ei ole midagi muutnud - ettevõtted vaatavad oma arengut senisest konservatiivsemalt. Kinnisvaraarendus oli, on ja jääb väga kapitalimahukaks tegevuseks ja kuni finantssektor on omadega ummikus, on väga raske planeerida suurt arendustegevust. Sellist tempot nagu viimasel kahel aastal, järgmisel aastal ei ole," möönab Veskimeister neile küsimustele vastates. Pärnits täiendab: "Rentnike huvi asuda Ülemiste Citysse on olnud kogu aeg stabiilne. Arendustegevust me peatanud ei ole, küll aga pidurdab finantskriis arengu kiirust. Seisma pole see jäänud ega jää ka. Projekti külmutamise vajadust ei ole."

Millal Ülemiste City lõplikult valmib? Kui palju selleks raha kulub?

"Enne 15 aastat ei saa see kindlasti valmis, aga kas ta kunagi üldse valmis saab? Kui arvestada seda, et detailplaneering võimaldab siin ehitada peaaegu miljon ruutmeetrit brutopinda, siis ega väiksema summaga kui 15 miljardit krooni toime ei tule," arvab ettevõtmise nõukogu esimees Ülo Pärnits.

Hindan Ülemiste City ideed ja innovatiivsust ning teostust väga heaks.

Kindlasti areneb see idee edasi ja kunagi saab valmis ka planeeritud tehnopark/innovatsioonilinnak. Praegust majandusolukorda arvestades võib teostus planeeritust rohkem aega võtta. Ülemiste City üks suuremaid plusse on terviklikkus ja ainulaadsus Eestis.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas