Rehe: Eesti on 2010. aastal valmis eurole üleminekuks

22. detsember 2008, 13:14

Sampo Panga juht Aivar Rehe usub,
et inflatsioon alaneb väga kiiresti ja 2009. aasta teises pooles oleme
juba eurole üleminekuks nõutavate kriteeriumide vahemikus.

Äripäev palus poliitikutel ja ettevõtjatel tagasi vaadata mööduvale aastale ja samuti ette vaadata tulevale aastale. Järgneb Aivar Rehe kommentaar mööduvale ja tulevale aastale:

2008 on igale juhile - täiesti uus situatsioon - ilmselt kulunud fraas, kuid ette ruttavalt ka 2009. aastale ettevaatavalt - täiesti kohane lause.

Sampo pank andis 2008. aastaks oma äriklientidele väikese pehme punase padja, kus oli tikitud lause - Kerget lendu ja sujuvat maandumist... Meenutame, mis oli meie majandussõnavaras aasta alguses - pehme versus raske maandumine.

2008. aastal süvenes rahvusvaheline finantskriis ja suured majanduspiirkonnad nagu Euroopa ja Ameerika turud ning majandused on languse faasis. 2008. aasta iseloomustab finantskriisi, mille sügavus ja mastaap ei ole võrreldav eelnevatega.

Kuna majanduse stabiilsus oluliselt on seotud panganduse stabiilsusega, siis sellel aastal käivitusid massiivsed riikide garantiiprogrammid. Rahaturul on saavutatud esmane õrn usaldus.

Teisalt teevad keskpangad jõulisi otsuseid baasintressimäärade alandamiseks - majandused tuleb viia uuele tõusule. Meie klientidele oluline 6 kuu euribor on võtnud väga õige suuna alla. Näeme 2009. aastal tasemeid 2% ja rohkem. See on rahas mõõdetav edu ehk teisisõnu meie klientidele rahaline kokkuhoid.

Juhina oleme uues õpifaasis, kus piltlikult majandusteooria ei toimi, vaid käituma peab ERAKORDSELT ja JULGELT. Julgesti erinevat käitumist peame järgima ka 2009. aastal.

Julgustan kõiki turuosalisi ja valitsust veel rohkem suhtlema avalikkusega ja põhjendama eri otsuste tagamaid ja seatud eesmärke. Keerulistel aegadel on lisakommunikatsioon lausa kohustuslik. Ühiskonna usaldus muudatustele tõuseb ja usu taastamist majanduse taas kasvu me kõik ju vajame.

Soovin juhtidele uue tööseadusandluse valguses mitte unustada, et kalleim firma väärtus on selle oskustöötajad, ehk soovin õigeid ja õiglaseid otsuseid.

Usun, et inflatsioon alaneb väga kiiresti ja 2009. aasta II pooles oleme juba nõutavate kriteeriumide vahemikus. Usun, et Eesti on 2010. aastal valmis eurole üleminekuks.

Kokkuvõttes - 2008. aastal maandusime pehmelt, hea on võrrelda oma seisu Islandi või meie naabri Lätiga. 2009. aasta lennus peame püüdma vältida "õhuaukudesse" sattumist, kuid loomulikul tahaksin ka järgmist aastat võta vastu sõnadega - MAANDUSIME PEHMELT.

Parimana soovin esile tõsta iga ettevõtjat, kes on suutnud ja suudab säilitada ning arendada konkurentsivõimeliselt oma ärisuundasid, luues aluse maksude laekumisele ja lõpeks veab meid tõusule.

Lõpetuseks - repliigi korras - täna ehk aasta lõpus lubab nii mõnigi ettevõtja peale oma firma struktureerimist heatahtlikult 2008. aasta "pehme" padja tagasi saata, ehk siis, kui seisudest on välja ujutud, pole ka patja vaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. December 2008, 16:39
Otsi:

Ava täpsem otsing