Ajaleht: Valgevene devalveeris rubla IMFi nõudel

02. jaanuar 2009, 14:24

Valgevene rubla devalveerimine rohkem kui
viiendiku võrra oli IMFi 2,5 miljardi dollarilise laenu väljamaksmise
tingimuseks, kirjutas sealne ajaleht Belorusskije Novosti.

Devalveerimine käis vaikselt, "??? ???? ? ????" (lärmi ja tolmuta – toim). Valgevenelased kaotasid paugupealt märkimisväärse osa oma palgast ümberarvestatuna dollaritesse, eurodesse või vene rubladesse.

Selliseks sammuks aitas valitsusel julgust koguda IMF, kes lubas Valgevenele majanduse stabiliseerimiseks 2,5 miljardit dollarit laenu anda.

Alates tänasest on dollari ametlikuks kursiks 2650 rubla senise 2200 asemel, euro kursiks 3703 rubla 3077 asemel ja vene rubla kursiks 90,16 valgevene rubla 76,89 asemel. Belorusskije Novosti märkis, et need on vaid ametlikud kursid. Kuidas reageerivad kommertspangad ja lihtinimesed, selgub ilmselt juba tänase päeva jooksul.

Kuni viimase hetkeni rääkisid rubla devalveerimisest vaid analüütikud. Valgevene võimud korraldasid seevastu psühhoteraapia seansse vaimus "kõik saab korda", lisas ajaleht.

"Mis puutub valgevene rublasse, siis säilitame praeguse olukorra. Meil on kogunenud mõningad reservid, kasutame neid täna liiga vähe," rahustas president Aleksandr Lukašenko Valgevene üldsust 2008. aasta novembris. President lubas toona, et rahvusvaluuta järsku devalveerimist ei tule, planeeritud oli kuni viieprotsendiline kursimuutus.

Novembris andis Valgevene president veenvuse suurendamiseks välja dekreedi garanteeritud pangahoiustest. Seejuures lubas Lukašenko IMFile: "Teeme ainult neid asju, mis ei puuduta inimesi." Tõsi, varsti loobus ta IMFi tungival soovitusel riigiametnike palgatõusust.

Viimase hetkeni ei plaaninud valitsus ega keskpank teha ühtegi täpsustust 2009. aasta majandusprognoosidesse, sh muuta ka valuutakursi poliitikat. "Seda küsimust pole juhatuse istungil senini arutatud ja päevakorras pole ta olnud," rääkis 30. detsembril Valgevene keskpanga infoosakonna juht Anatoli Drozdov. Ta ei välistanud, et olukord võib selgineda pärast uusaastapidustusi. Keskpanga prognooside kohaselt pidi 2009. aastal valgevene rubla kurss dollari suhtes kasvama vaid 5%, maksimum 2310 rublani.

Devalveerimise otsus langetati väga kähku. See juhtus päev põrast seda, kui IMF nõustus Valgevenele 2,5 miljardit dollarit laenama. Niipalju kui on teada, oli 20-protsendiline rubla devalveerimine laenuraha väljamaksmise tingimuseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. January 2009, 18:33
Otsi:

Ava täpsem otsing