Samost: meil on palju väiksemad mured kui Soomel

01. veebruar 2009, 16:43

Soomes on väga palju tööjõu- ja
ressursimahukat tööstust, mille nõudlus on järsult ära lõigatud
ning kümneid tuhandeid töökohti on kadunud, ütles BNSi juht Anvar
Samost.

Samost märkis raadiosaates "Olukorrast riigis", et üldise majanduse kohanemise suhtes näeb ta mitmeid positiivseid märke. "Kui me võrdleme näiteks Eestit lähinaabritega, Lätiga ühelt poolt ja Soomega teiselt poolt, siis mina näen Eesti puhul mitmeid positiivseid märke."

"Lätiga võrreldes on Eestil olemas märkimisväärsed riigireservid, ükskõik kui mustades toonides me nende vähenemist detsembris ka ei näe, on võrreldes Lätiga need väga suured," tõdes ta.

"Meil on olemas väga toimiv teenuste eksport turismi näol. Kui Soome ja Rootsi majandustel läheb jätkuvalt halvasti, siis võib arvata, et inimesed reisivad Kanaari saarte asemel Tallinnasse," ütles saatejuht.

"Meil on olemas üks väga suur Eesti kapitalile kuuluv ettevõte, kes neid laevaliine haldab ja Tallinnas on terve suur hulk kaupluseid ja söögikohti, mis suudavad Soome turistidele pakkuda seda, mida nad on aastaid soovinud siia saabudes," lisas ta.

"Ja kui me võrdleme ennast Soomega, meil on ikkagi palju väiksemad mured kui neil. Soomes on väga palju sellist tööstust, mis on väga töömahukas, tööjõu- ja ressursimahukas," rääkis Samost.

Tema sõnul on masina-, paberi-, metsatööstuses nõudlus täiesti järsult praegu ära lõigatud ning ükski prognoos ei näita, et see nõudlus võiks tagasi tulla.

"Viimastel kuudel on Soomes kadunud kümneid tuhandeid töökohti – see on väga, väga ränk. Eestis on ka töökohad kadunud, kuid ühtlasemas tempos ja nad pole kadunud sellises määras ja töökohtade kadumine pole kontsentreerunud ühtedesse sektorisse," märkis ta.

Samost rääkis, et see protsent, kui palju on Soome töökohtadest seotud otseselt nende ettevõtetega, mis ekspordivad oma kaupu Venemaale, kus läheb kirjeldamatult halvasti, on 11% tööjõust. Ta lisas, et 1989. aastal, kui Soome idasuunaline eksport oli eelmisel korral oma tipus, oli see 12% ehk vahe on olematu.

"Eestil jällegi seda muret pole, kuna Venemaa pole lasknud olulisel määral Eesti kaupu oma turule," ütles Samost.

Ajakirjanik ja saatejuht Sulev Vedler märkis, et Swedbanki majandusprognoosis on samuti kaks päris positiivset sõnumit. "Selles märgitakse, et Eesti palgakulud on ikkagi päris madalad, ainult 7,5 eurot tunnis ja see võib tähendada seda, et Soomest, Rootsist, Saksamaalt hakkab siia töökohti taas juurde tulema, sest meie kulud on madalamad kui seal,“ sõnas ta.

"Teiseks pakutakse prognoosis välja, et Eesti tarbija kindlustunne võib paraneda 2010 teisel poolaastal, mil ilmselt tööpuuduse kasv peatub, aga seniajani on see pilt suhteliselt nadi," tõdes Vedler.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. February 2009, 18:13
Otsi:

Ava täpsem otsing