Obama aktsiate jaoks liiga populaarne?

Mait Jüriado 04. veebruar 2009, 19:35

Kas USA uus president on liiga populaarne
aktsiaturgude jaoks? Paistab nii. Obama liiga suur populaarsus kuulutab
aktsiaturgudele kadu.

Kuidas on seotud presidendid ning aktsiaturud? Tuleb välja, et vägagi. Ajalooliselt ei ole aktsiaturud käitunud väga hästi, kui presidendi populaarsus on liiga kõrge. Selle teooria järgi tundub loogiline, et suurt edu nautiva Barack Obama taustal tegid aktsiaturud jaanuaris rekordkukkumise.

Ned Davise uuringuettevõte leidis, et viimase viiekümne aasta jooksul on aktsiaturgude tootlus jäänud alla keskmise, kui presidendi reiting on liiga kõrge.

Kõige paremini läheb aktsiaturgudel siis, kui presidendi populaarsus jääb vahemikku 35-50%. Keskmiselt on Dow Jones tööstuskeskmine kerkinud siis aastas 12,3%. President Obama viimane toetusprotsent oli aga 69%. Kui presidendi toetus on üle 65%, on ajalooliselt aktsiaturud kõige nõrgemini käitunud, mil Dow Jones tõusis aastas keskmiselt vaid 2,5%. Kui toetusprotsent jääb vahemikku 50-65%, on Dow Jones kerkinud aastas keskmiselt 5,4%.

Tõsi, kui presidendi toetusprotsent on väga madal, jäädes alla 35%, käituvad ka aktsiaturud kõige nõrgemalt. Dow Jones on näidanud siis aastatootluseks tervelt -13,5%. Nii et kõige parem on siis, kui presidenti toetab iga teine kuni kolmas inimene, siis tõusevad tõenäoliselt ka aktsiaturud.

Asjale on lihtne vastus. Kui on kõrged ootused, on väga kerge ka pettuda. Obamalt oodatakse väga suuri tegusid, kuid see teeb ka aktsiaturud haavatavaks. Kui pole ootusi, ei ole võimalik ka pettuda. Isegi kui president teeb väga head tööd, on väga vähetõenäoline, et ta suudab täita kõikide inimeste ootusi. Selles valguses seisab Obamal ees raske aasta ning suure tõenäosusega kukub ka tema toetusprotsent, sest ootused tema suhtes on kõrgele kruvitud. Probleemid maailmamajanduses eesotsas pankadega ei ole aga vähimatki paranemise märke näidanud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. February 2009, 20:00
Otsi:

Ava täpsem otsing