Teie auto võtmed, palun!

16. veebruar 2009, 07:25

Järjest rohkem auto tagatisel laenu võtnud
inimesi ei suuda sõidukit välja osta ning on sunnitud sellest loobuma. Üks
autolaenu andev firma ütles, et nende kätte jääb kuni 70% sõidukeid, teised
räägivad üksikutest juhtumitest.

Tallinna sotsiaaltöö keskuse laenunõustamisüksuse juht Terje Lääts ütles, et viimasel ajal on nende poole pöörnud mitmed inimesed, kes on võtnud auto tagatisel laenu, võlgu jäänud ja lõpuks andnud allkirja autost loobumiseks.

"Inimene võttis 30 000 krooni laenu ja jättis kolm kuud maksmata. Summa kasvas 60 000ni ja nii see auto minema läks. Järgmisel päeval seda enam Eestis ei olnudki," rääkis ta. Läätse sõnul on protseduur lihtne - inimese juurde tulid kolm tursket meest ja nõudsid auto loovutamispaberile allkirja.

Maksetega rohkem muret

Väikelaenude juhataja Margit Kaar tunnistas, et viimastel kuudel on ka nende firmas laenu tagasimaksed muutunud probleemsemaks. "Paarile kliendile oleme sunnitud ilmselt teatama, et neilt võetakse auto ära. Samas, meie anname laenu auto turuhinnast vaid 40% ulatuses, et inimesel oleks võimalus ja tahe seda tagasi osta," rääkis ta.

Autolaen.ee-st ehk firmast Exclusive Invest, mis annab laenu kuni 70% auto turuhinnast ja kus laenuperioodiks jäetakse auto tasulisse parklasse hinnaga 350 krooni kuu, öeldi, et neil jääb firma kätte ligi 70% autodest.

"Kui inimene pole näiteks kuu aja pärast autot välja ostnud ja sellest on omakorda läinud nädal, on võimalik ka laenu maksmiseks pikendust saada," selgitati firmast. Hiljem, saades teada, et teised firmad räägivad vaid üksikutest autode äravõtmistest, keelas meesterahvas oma kommentaari avaldada. Ka ei öelnud ta oma nime. Firma omanik on Uwer Usai.

Maalid laenu tagatiseks

Tartus asuva Laenukassa juht Elvo Themas ütles, et laenu võetakse rohkem, kuid tagasimaksed pole mullu septembriga võrreldes halvenenud. Laenu annab firma kuni 40% auto turuhinnast. "Kuni 25% inimesi viivitavad maksetega, meie kätte jääb autosid ligi 7-8%," lausus Themas. Tema sõnul antakse laenu põhiliselt sõiduautode, väikebusside, mootorrataste, paatide tagatisel, kuid laenu on võetud ka kunstiteoste tagatisel.

Ärimehel üheksa firmat

Sergei Ankipovitš, kelle nimel on kokku üheksa auto pantimisega seotud firmat, ütles, et neil on olnud paar juhtumit, kus kliendid on püüdnud laenu maksmisest kõrvale hiilida.

"Me oleme siiski paindlikud, sest kriis on kriis. Kui näeme, et inimesel on raskused, anname maksepuhkust või ootame ära, millal ta uuesti töö leiab ja hakkab maksma," ütles Ankipovitš, "Meil on 3000 klienti ja auto oleme olnud sunnitud võtma vaid paaril juhtumil," selgitas ta.

Ankipovitši firmad Kiir Autopant, Auto Pandimaja, Auto Kiirlaen registreeriti 2008. aastal. Sel aastal on registreeritud Autopant Grupp ja Autolaen Grupp ning Autolaenu Abi.

"See viimane firma on mõeldud abistamaks inimesi, kes on jäänud auto liisingumaksetega hätta," selgitas Ankipovitš.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. February 2009, 08:27
Otsi:

Ava täpsem otsing