SEB Eesti Pangast poole pessimistlikum

17. veebruar 2009, 14:15

Krediidikriis avaldab väga suurt mõju Kesk-
ja Ida-Euroopa SKP näitajatele. Balti riikide majanduslangused saavad olema ühed
suurimad. Eesti SKP kahaneb tänavu 10% ning 2,3% järgmisel, märkis SEB
majandusanalüütik Ruta Eier.

Eieri hinnangul tuleb Läti majanduslanguseks 9,5% sel aastal ning 3% järgmisel, Leedus tuleb 5,5-protsendiline majanduslangus sel aastal ning kolmeprotsendiline järgmisel. "Majanduse järsk kohanemine tuleneb sisemaise nõudluse märgatavast vähenemisest pärast eelnevat ülekuumenemist, seda eriti Lätis ning Eestis. Nii eratarbimine kui ka investeeringud kahanevad sel aastal märkimisväärselt. Investeeringute langusele avaldab mõju jätkuv langus ehitussektoris, mis omakorda tuleneb jätkuvast kinnisvarahindade langusest. Majapidamiste ostujõudu kärbib oluliselt järsult suurenev töötuse määr, samuti suured reaalpalga kärped. Maailmamajanduse järsk langus on avaldanud oma mõju ka ekspordile, kus 2008. aasta lõpul toimus järsk langus ning maailmamajanduse kehva olukorra tõttu näeme ekspordis jätkuvaid raskusi,“ lisas Eier.

Ruta EierDeflatsioonirisk on maailmas sel ja järgmisel aastal suurem kui inflatsioonirisk, seda eriti USAs. See aitab ka Balti riikide inflatsioonimääradel kiirelt alaneda, kuigi mõned administratiivsed maksutõusud Lätis ning Leedus hoiavad inflatsioonimäära seal veidi kõrgemal. 2009. aastaks prognoosib SEB inflatsioonimääraks Eestis 0,7%, Lätis ning Leedus 5% ümber.

Ruta EierSEB juhatuse esimehe Ahti Asmanni sõnul on tarbijad sunnitud nii Eestis kui ka mujal maailmas lähiaastatel püksirihma pingutama, sest ostujõud ja soov tarbida on väiksemad kui viimastel aastatel tavaks. "Ettevõtjad peavad lähiaastatel arvestama majandusbuumi tipphetkest 40-50% väiksema käibega ja lisaks mahtude vähenemisele olema valmis oluliselt hindu langetama. Kinnisvarahinnad on juba langenud 2006. aasta alguse tasemele ning vähenevad ka käibed, kasumid ning palgad. Nõrgad kukuvad turult välja ning efektiivsed jäävad ellu," kommenteeris Asmann.

Pärast globaalset finants- ning krediidikriisi on majandusaktiivsus drastiliselt nõrgenemas. Langus on globaalse ulatusega ning vägagi sünkroniseeritud. Kriisiga kaasneb paljudes riikides tööpuuduse järsk tõus ning ebastabiilsuse suurenemine, eriti arenevatel turgudel, leiab SEB grupi regulaarne majandusülevaade Nordic Outlook.

„Võrreldes novembriga on SEB oma prognoose maailmamajanduse languse sügavuse kohta veelgi allapoole korrigeerinud ning näeme varasemast aeglasemat taastumist. OECD maades kahaneb SKP sel aastal peaaegu 3% ning 2010. aastal jääb majanduskasv nullilähedaseks,“ märkis Eier. „USA majanduslangus tuleb pärast-sõjaaegse perioodi suurim – SEB prognoos selleks aastaks on -2,6% ning 2010. aastaks ootame majanduskasvu vaid 0,6%. Eurotsooni majanduslangus tuleb sarnases ulatuses: -2,5% sel aastal ning nullilähedane järgmisel.“


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. February 2009, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing