Pertelson: Eipre juhendas Arigato pankrottiajamist

09. aprill 2009, 12:09

"Tahtmatult olen sattunud viletsaima
ärimehe konkursile," avas Indrek Pertelson tänase pressikonverentsi, kus rääkis,
et Arigato pankrotihaldur Terje Eipre juhendas mitmel toolil istudes Eesti
Talleksit Arigato pankrottiajamises.

Praeguseks on välja tulnud, et pankrotihalduriks saanud Eipre nõustas eelnevalt Eesti Talleksit, misjärel Talleksi määratud Arigato juhatuse liige Margus Dintšenko Pertelsoni teadmata Nordeast võetud laenu tagatised ümber vormistas.

Salalepingutega läks Nordeast võetud laenu tagatis Eesti Talleksi bilanssi, selgitas Pertelson Äripäevale. Talleks andis Nordeale tagatiseks vastu teise kinnistu, kuid muutus vangerdusega esimese järjekoha hüpoteegipidajaks, mis võimaldas Arigato vara sisuliselt üle võtta. Pertelsoni sõnul polnud Arigato finantsasjadega tegelenud Dintšenkol sellisteks tehinguteks õigust.

Pressikonverentsi eel kirjutas Indrek Pertelson midagi süvenenult 15 minutit enda ees olevasse plokki, vahetades ümbritsevatega vaid mõne sõna. Pealtnäha paistis mees rahulik, ent oli aimata suurt sisemist pinget. SAS Radissoni väike konverentsisaal kogunes samal ajal puupüsti ajakirjanikke täis.

"Ma arvan, et Terje Eipre persoon antud asja puhul pole sugugi vähem oluline kui minu persoon," ütles Pertelson, paludes ajakirjanikel jääda objektiivseks ja mitte süüdistada teda 2 miljoni krooni varguses, nagu meedia hiljuti kirjutas.

Pertelson meenutas, et keskendus spordikeskust rajades kvaliteedile, soovides pakkuda tegevust nii sportlastele, lastele kui ka nende vanematele ning kohta tavalisele tallinlasele, kus ta saaks tööst lõõgastuda. Latt oli kõrgel ja paljud inimesed ja asjad, kaasa arvatud Indrek Pertelson ise, ei olnud igal rindel sellise kvaliteedi pakkumiseks valmis, tunnistas mees.

"Alustasime teed Eesti Talleksiga, suurinvestoriga, ja suur tänu neile usalduse eest. Nende poolt oli see teatud mõttes hüpe tundmatusse. Liikusime edasi ilma kirjalike kokkulepeteta, need olid aumeeste kokkulepped ja nendest lähtuvalt ma käitusin," rääkis Pertelson.

"Klubi Condor sai hoonestusõiguse, siin võin ma veidi eksida, kas 2003. või 2004. aastal. Selleks ajaks oli meil mõned inimesed tööle võetud, kes maja ehitamist ette valmistasid. Töö eest maksis neile raha klubi Condor. Kuna hoonestusõigus oli Condoril, seetõttu tuli teatud kulutusi teha läbi Condori ja teatud lepinguid sõlmida läbi Condori. Ei olnud võimalik tõmmata piiri, et siit on meie oma ja sealt teie oma," selgitas ta rahaasju.

Planeeringu kinnitamine venis aasta jagu. Ka ehitus kulges plaanitust aeglasemalt ja läks 30 miljonit krooni kallimaks. Kuna äriplaan lendas uppi, tuli tõsta teenuse hinda. 2007. aasta suvel värvati töötajaid, samal ajal polnud kõik planeerimis- ja ehitusküsimused lahendatud. Sügiseks tekkisid juba makseraskused, ehitajad muutusid närviliseks.

Hakkas kogunema tasumata arveid, 2007. a novembri lõpus leppis Pertelson Eesti Talleksi omaniku Andres Sarriga suusõnaliselt kokku, et Sarri toob spordikeskusele lisaraha. Pertelson ise laenas palkade maksmiseks 3 miljonit krooni meediamagnaadilt Hans H. Luigelt. Uhke maja avati ja spordikeskus hakkas ametlikult teenust pakkuma.

"Ma arvan, et 2008. aasta alguses läks päris hästi. Umbes 50% päevast kulus partnerite ja võlglastega suhtlemisele. Samal ajal suhted Celanderiga (Arigato spordikeskuse ehitaja - toim) teravnesid. Veebruari lõpus toimus kommunikatsioonihäire Eesti Talleksiga, mis ei vastanud meie küsimustele," rääkis Pertelson.

Seejärel tõstis hilinevate maksete pärast häält Nordea pank. Arigato pakkus võlgade kustutamiseks teenust 300-400 Nordea töötajale. Lisaks käisid läbirääkimised erinevate partneritega, võlgade kustutamiseks ja lisaraha leidmiseks otsiti aktiivselt lahendusi.

Pärast seda, kui Pertelson viibis välismaal, läksid asjad teravaks. Arigato nõukogu muutis pankroti küsimustes meelt ning välja ujusid Pertelsoni teadmata allkirjastatud dokumendid.

"Meie kätte on jõudnud dokumendid, et Terje Eipre on neid (pankrotihaldurina tegutsev advokaat Terje Eipre nõustas pankrotiga nõustunud Arigato nõukogu - toim) nõustanud," tunnistas Pertelson. N-ö salalepingutele kirjutas alla Margus Timtshenko ja kuna neid polnud lepingute kaustades, siis puudus Pertelsonil algul üldse teadmine, et sellised asjad olemas on.

"Võibolla see tundub mulle nii, aga kutsun teid uurivate ajakirjanikena looma selles osas pisut suuremat selgust," ütles Pertelson lisades, "vabandan partnerite ees, kes on kahju saanud, loomulikult on sellega seoses mul praegu ka hulk isiklikke võlgu, millest osa on lahendatud, osa lahendamisel."

"Kindlasti pole mul plaani kuhugi peituda," sõnas Pertelson ja kordas, et vastutab tehtud vigade eest endiselt. Sularaha väljavõtmise eest vastutas samas Talleksi poolt juhatusse määratud Margus Timtshenko. Pertelson jäi konkreetse vastuse võlgu, mis pangast välja võetud 2 miljoni krooniga tehti.

"Täna Margust siia ei kutsutud, üks põhjus on selles, et pole kindel, mis osa ta 2008. aasta maikuus mängis, kus ta allkirjastas lepinguid, milleks tal polnud õigust. Margus ei informeerinud mind lepingutest, mille ta allkirjastas ega teinud seda ka hiljem," vastas Pertelson küsimusele, miks Timtshenko täna Pertelsoni kõrval ajakirjanike küsimustele ei vasta.

"Mina tean, et kõikide tehingute kohta olid dokumendid, ise asi, kas need audiitoritele meeldivad," lisas Pertelson meediast läbi käinud kriminaalasja kohta.

2008. aasta augustis vallandas Arigato nõukogu spordiklubi juhtinud Indrek Pertelsoni, süüdistades teda sõnakuulmatuses, hoolsuskohustuse unarussejätmises ning ettevõtte viimises pankrotieelsesse seisu.

Pertelsoni andmetel plaaniti Arigato keskuse ehituseks ja käivituseks algul 100 miljonit krooni, kuid maksma läks see ligikaudu 150 miljonit krooni.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. April 2009, 16:39
Otsi:

Ava täpsem otsing