Ansip: Padar, rohkem kreatiivsust!

30. aprill 2009, 14:29

Peaminister Andrus Ansip ütles valitsuse
pressikonverentsil, et ootas rahandusminister Ivari Padarilt kärpeettepanekute
koostamisel kreatiivsemat lähenemist.

„Ei ole nii, et ainult maksutõusudega püütakse kriisi lahendada. Eesti majandus seda kindlasti välja ei kannata,“ ütles Ansip, kes polnud rahul sellega, et Padari koostatud plaan eelarve päästmiseks koosnes peamiselt ettepanekutest maksutõusudeks. „Ootan rahandusministeeriumilt suuremat kreatiivsust!“ nõudis Ansip.

Peaminister heitis Padarile ka ette, et koos ettepanekutega polnud lauale pandud mõjude analüüsi, mida ühe või teise meetme rakendamine kaasa tooks. Ansip ruttas kohe rõhutama, et ta on küll täieti veendunud, et rahandusministril on nimetatud dokument sahtlis olemas ning see formaalne puudujääk kõrvaldatakse üsna pea. Padar lubas omakorda, et analüüs jõuab valitsusse tänase päeva jooksul.

Samuti tahab peaminister, et valitsuse laual oleks rohkem ettepanekuid, mille vahel valida saaks. „Mitte nii, et meil on vaja näiteks 5 miljardit ja siis tulebki 5 miljardi eest ettepanekuid. Ettepanekuid peaks olema 15 või 25 miljardi ulatuses, millest valitsus saab oma valikuid teha,“ rääkis Ansip lisades, et sellised ettepanekud on rahandusministeeriumis kindlasti ka olemas.

„Mulle ei meeldi see, et on tehtud niivõrd põhjalik eelvalik kõikidest võimalikest valikutest ja meid siis seatud valiku ette, et võta või jäta! Seda, mida pakuti, mina nõus võtma ei ole. Ja valitsuskabinet tervikuna ka mitte,“ ütles peaminister.

Ansipi sõnul tuleb kindlasti otsida ka uusi mittemaksuliste tulude suurendamise võimalusi. „Mõned neist võivad tunduda esialgu utoopilised ja peaminister ei peaks viskama ideed õhku, aga näiteks Ühendkuningriigi analoogia põhjal monopoolse loto korraldamise õiguse andmine pikemaks perioodiks erasektorile. Miks riik peab pidama Eesti Lotot?“ pakkus Ansip välja ühe võimaliku raha hankimise koha. Ka tuleks tema sõnul kaalumisele võtta üleliigsete Kyoto ühikute müük teistele riikidele. „On ilmselge, et Eesti ei suuda süsinikdioksiide kvoote ära kasutada,“ viitas Ansip ja märkis, et lisaks on veel teisigi ühikuid, mida saaks vajadusel miljardite kroonide vastu vahetada.

Ansipi sõnul ei pääse ega ümber ka riigisektori kärbetest. „Ma leian, et meil on piisavalt ruumi selleks, et muuta valitsussektorit veelgi efektiivsemaks. Kui kõik peavad koomale tõmbama, kui erasektor peab koomale tõmbama, siis tuleb ka valitsussektoril koomale tõmbamisega jätkata. Tuleb tunnistada, et seni tehtud kärbetest ei piisa,“ möönis peaminister. Täna hakataksegi valitsuskabinetis arutama ettepanekut kärpida kõikides ministeeriumides kulutusi 8 protsendi võrra ning kaalutakse, kuivõrd teostatav selline kärbe on ja millised on tagajärjed.

Sahinad, et Ansip soovib Padari väljavahetamist, kuna viimase ideed eelarve ja majanduse päästmiseks talle vastuvõetavad pole, lükkas peaminister konkreetselt ümber. Küsimusele, kas rahandusministri tegevus on andnud põhjust mingis vormis tõstatada küsimus tema välja vahetamise kohta, raputas Ansip pead ja ütles: „Ei.“


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. April 2009, 15:16
Otsi:

Ava täpsem otsing