Olen üdini tehnoloogiausku

Valdo Kalm 25. mai 2009, 00:00

Eesti telekommunikatsiooniettevõtted on valdavalt tugevatel alustel ning tugevate strateegiliste omanikega, nii et drastilisi muutusi siinsel turul lähima aasta jooksul ilmselt ei tule, vähemalt mitte teenusepakkujate osas. Küll aga peavad kõik turul tegutsevad ettevõtted vähenevate tulude ajal tegelema kulude samaväärse vähendamisega.

Eesti telekommunikatsioonisektorit mõjutab majandussurutis eelkõige väheneva terminalseadmete müügi kaudu, aga väikest muutust on märgata ka teenuste kasutamise mahus.

Kahjumlikest tegevustest loobumine ning tegevuste efektiivistamine on edu märksõnad. Samas investeeringute ja innovaatiliste toodete väljatoomisega tuleb jätkata.

Telekom Grupp on kriisi üle elamiseks käivitanud efektiivsuskavad kõigis ettevõtetes. Ühe sammuna oleme otsustanud liita EMTga tema tütarettevõtjad EMT Esindused ja ASi Mobile Wholesale ning Elioniga tema tütarettevõtja Elion Esinduse.

Soovime saavutada suuremat efektiivsust äriprotsessides ning lihtsustada Eesti Telekom Grupi kontserni struktuuri. Oluline on ka personaalsem lähenemine klientidele. Traditsiooniliselt on mobiiliteenused olnud inimestele ette paketeeritud, kuid operaatori komplekteeritud keskmist tarbimist arvestavad paketid ei pruugi isiklike vajadustega sobida.

Olen igas mõttes tehnoloogiausku ja leian, et Eesti võimalus on infotehnoloogia- ja telekommunikatsiooni (IKT) teenuste laiapõhjalises ja ulatuslikus kasutamises. Just see võib anda teistele valdkondadele võtme efektiivsuseks. Kas ettevõttel on vaja ülal pidada nii suurt kontorit või saaksid näiteks müügiinimesed töötada kodukontoris? Kas mõne protsessi "arvutiseerimine" lubab tööjõukulusid kokku hoida?

Eestist ühe Euroopa kõrgeima internetikasutusega riigi arendamine võimaldab ka uuel tasemel inimestevahelist sidusust ja demokraatiat. Ka Eesti Inimarengu Aruanne 2008 tõi ühiskonna kriisiga toimetulekut ja uuenemist soodustava tegurina välja interneti veel parema kättesaadavuse. USA uuringud näitavad, et 1 protsent täiendavaid internetikasutajaid tähendab 0,2-0,3 protsenti vähem tööpuudust.

Võiksime seada üheks eesmärgiks vähendada erinevatest internetikasutamise võimalustest tulenevat ühiskondlikku kihistumist ja koolitada inimesi, kes praegu internetti ei kasuta. See avab neile uued võimalused - lihtsaim näide on töökuulutuste lugemine ja tööotsimistaotluse e-postitamine. Kriis on hea aeg muutusteks, sest inimesed on altimad uusi asju õppima.

EMT, Elion ja MicroLink koos Vaata Maailma sihtasutusega on algatanud Minu Eesti toetuseks projekti "Ole kaasas!" (www.olekaasas.ee). Projekti eesmärk on luua järgneva kolme aastaga 100 000 uut internetikasutajat ja see hõlmab kolme valdkonda: tasuta koolitus, taskukohane internet ja taskukohased arvutid.

Mais algasid esimesed tasuta koolitused linnades ning sügisel kogu Eestis, ka väikestes paikades. Ainuüksi avamisüritusejärgse meediasuhtlusega, ilma mingi reklaamita, registreerus üle 3000 inimese.

Kutsun kõiki edukaid internetikasutajaid vaatama ringi oma suhtlusringkonnas ning soovitama näiteks töötuks jäänud sugulastel või naabritel, kes pole internetti kasutanud, tasuta koolitustest osa saada ja nii oma toimetulekuvõimalusi suurendada. Kui me räägime IKT-teenuste laiapõhjalisest kasutamisest, tähendab see kogu ühiskonna kaasamist ning see on meie kõigi ülesanne.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:06

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing