FT: Eesti täiskäigul eurotsooni

09. juuni 2009, 21:45

Eesti kiirustab täiskäigul eurotsooni
suunas, et vältida samasugust devalveerimise ohtu nagu naaberriigis Lätis,
kirjutab Briti majandusleht Financial Times ja tsiteerib peaminister Andrus
Ansipit.

„Ainuke viis kuidas Eesti neist kuulujuttudest pääseda saab, on liituda euroalaga esimesel võimalusel,“ ütles Ansip pressikonverentsil pärast ametliku Rootsi visiidi lõppu.

Ansip – ainus peaminister Balti riikides, kes on võimule jäänud ka pärast majandusbuumi pöördumist suureks languseks – ütles, et Eesti võib eurole ülemineku kriteeriumid täita veel sel sügisel ning eurole üle minna isegi juba 2010. aasta keskel, ehkki siht on 2011. aasta 1. jaanuar, kirjutab leht.

Ansip ütles, et ei usu, et Läti latti devalveerib, kuid rõhutas, et kui see siiski peaks juhtuma, ei sunni see veel Eestit oma fikseeritud valuutakursist loobuma.

Ansip juhtis tähelepanu, et Läti moodustab vaid 9% Eesti ekspordist. Nii ei tähendaks Läti võimalik devalveerimine Eesti firmadele ületamatut konkurentsiprobleemi. Seda enam, et tänaseks on ettevõtjad juba kohanenud suurema ekspordituru Rootsi valuuta märkimisväärse odavnemisega.

„Kuidas saab väike Läti Eesti majandust kahjustada kui isegi suur Rootsi seda ei suutnud,“ tsiteerib FT Ansipit.

Ansip rõhutas, et Eestil ja teistel raskustes ELi riikidel tuleb ise oma probleemidega toime tulla ja riigi finantsid korda seada.

„Investorid ei usalda suure defitsiidiga riiki,“ ütles Ansip. „Boonuseks“, kui riigi eelarve on tasakaalus, on pääs eurotsooni, ütles Ansip, korrates mantrat, et Eesti ei oota euroga liitumise tingimuste leevendamist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
11. June 2009, 10:37
Otsi:

Ava täpsem otsing