Roubini: nafta hinna kiire tõus seab toibumise ohtu

22. juuni 2009, 14:38

Liige kiire nafta hinna tõus, defitsiidid
ja pikaajalised intressid, mis on samuti hakanud ülespoole kerkima, seavad ohtu
maailmamajanduse toibumise, ütles täna CNBC Monday programmis esinenud New Yorgi
professor Nouriel Roubini, kurjaendelise hüüdnimega doktor Doom.

„Nafta hind võib selle aasta lõpuks olla 100 dollari lähedal barrelist, mis oleks majandusele negatiivne šokk,“ ütles Roubini, nimetades riskiteguritena veel ka pikaajaliste intresside tõusu ning suuri defitsiite paljude riikide eelarves.

Nafta hind on tänavu juba ligi kaks korda tõusnud, kerkides sel kuul 73,23 dollarile barrelist. Täna langes barreli hind Bloombergi andmeil 1,6% 68,47 dollarile. 16 euroala riigi eelarvedefitsiit kerkib läinud aasta 1,9%lt SKPst Euroopa Komisjoni prognoosi järgi tänavu 5,3%le ja tuleval aastal 6,5%le SKPst.

Tööpuudus võib USAs juba lähikuudel tõusta 11%le ja Euroopas 10%le, nõudlus mõõnab ja firmadel on vähe väljavaateid hindu tõsta – need on põhjused, miks Roubini prognoosib nii aktsiaturul kui toormebörsil toibumise asemel uut langust.

Toibumise märke tuleb Roubini sõnul otsida tööpuuduse, kinnisvaraturu, tööstustoodangu, müügi ja tarbimise näitajatest. „Kui ma neid numbreid vaatan, siis praegu näen ma küll pigem kollaseid kõrsi kui rohelisi võrseid. Kõigepealt tuleb põhjas ära käia, minu hinnangul ei ole põhi veel käes. Seekordne toibumine, võlakoorma pärast … saab minu arvates olema väga vaevaline toibumine,“ ütles Roubini.

Mitmes riigis käiku lastud riiklikud abipaketid majanduse ergutamiseks muudavad Roubini sõnul keskpankade tegevuse keerulisemaks, kuna neil tuleb nüüd muretseda ka inflatsiooniriski pärast.

Euroopas johtuvad riskid nii majanduse nõrgast seisust kui Lääne-Euroopa pankade suurtest laenudest Ida-Euroopasse. Protektsionism ei ole aga lahendus. „Liiga palju protektsionismi on ohtlik,“ ütles Roubini. “Kui juba Euroopas on oht, et isegi ühisturg mõraneb, mis siis veel muust maailmast rääkida,“ ütles ta.


Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. July 2009, 12:01
Otsi:

Ava täpsem otsing