Maksuvõla ajatajate hulk järsult kasvanud

Viktoria Lummo 14. august 2009, 00:00

Amet rahuldas kuue kuu jooksul 2099 ning lükkas tagasi 499 ajatamise taotlust. Ajatamisgraafikute täitmata jätmise tõttu tühistati esimesel poolaastal 1,7% tänavu kinnitatud graafikutest.

"Kuigi majanduslangus on suurendanud ulatuslike maksupettuste riske, täheldame enim siiski tavalisi makseraskusi - maksud deklareeritakse ausalt, kuid neid ei suudeta tasuda," ütles ameti peadirektor Enriko Aav.

Aava sõnul kaalutakse eriti põhjalikult nii ajatamistaotluste rahuldamist kui ka pankrottide algatamist. EMTA menetluses oli juuni lõpu seisuga 970 pankrotis juriidilist isikut, kelle kogumaksuvõlg moodustab miljard krooni. Sama perioodi jooksul on maksuhaldur esitanud neli pankrotiavaldust ning 343 nõudeavaldust.

Selle järgi, mis praeguseks kuulda on, kaldun pigem arvama, et maksude ajatamine on kasvanud, tunnistas Kiviõli Keemiatööstuse OÜ juhatuse liige Toomas Virro.

"Meil oli ajatamisest abi küll, sest mitmed ebameeldivad asjad langesid ühele ajale kokku," rääkis ta. Virro lisas, et ka maksuamet oli suhteliselt paindlik ning tänu sellele said probleemid lahenduse.

Tema sõnul on ajatatud summast suurem osa tagasi makstud. "Meil oli graafik 12 kuu peale, aga me oleme kiiremini tagasi maksnud," lisas Virro. EMTA andmeil on Kiviõli Keemiatööstusel 4,1 miljoni krooni suurusest maksuvõlast ajatatud kolm miljonit krooni.

Kui äri on jätkusuutlik ja makseraskused on ajutised ning lahendatavad, siis on ajatamisest abi küll, teiselt poolt kui äri ei ole jätkusuutlik ja tulus, siis on mõttekas tõele näkku vaadata, rääkis ta.

Virro sõnul oli Kiviõli Keemiatööstuse maksehäire ajutine ja tingitud äripartneri pahatahtlikust käitumisest. Keemiatööstuse juht märkis, et praegu läheb nende sektoril paremini kui aasta alguses.

EMTA teatel nad ajatamiste hulka ei prognoosi ning iga juhtumit käsitletakse eraldi, lähtuvalt konkreetsetest asjaoludest.

"Ajatamiste puhul võetakse arvesse lisaks majanduslikule olukorrale eelnevat maksukäitumist, tagatisi," kinnitas ameti meediasuhete peaspetsialist Annely Erm.

Tema sõnul on oluline ka see, et ajatamist võimaldatakse vaid ajutiste makseraskuste korral. "Samas pole maksuhalduri eesmärgiks ettevõtluse takistamine tekkinud võlgnevuste korral, vaid mõistliku lahenduse leidmine, et ettevõtja saaks raskest situatsioonist välja tulla ja riigil ei jääks maksud saamata," rääkis ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:11
Otsi:

Ava täpsem otsing