Arvamus: Saksamaa ei tiri Euroopat august välja

02. september 2009, 10:56

Euroopa mõttekoja CERi peaökonomist Simon
Tilford hoiatas ajalehes Financial Times avaldatud arvamusartiklis, et
majanduskasvu oodatust varem taastumine Saksamaal võib Euroopale olla vähem
positiivne uudis kui esialgu paistab.

Seda juhul, kui lisab Saksamaale kindlust, et senine ekspordist veetud majandusmudel on riigi jaoks see ainuõige ja teistel Euroopa riikide tulek Saksamaa eeskujul vähem tarbida ja rohkem eksportida. Seda aga olukorras, kus USA tarbija oma kulutusi piirab ning ka Aasiast pole kujunemas n.ö viimase instantsi tarbijat.

Autor väidab, et Saksamaa peab muutuma ning suurendama nõudlust oma riigi siseturul. Vastasel juhul on suure jooksevkonto defitsiidiga euroala riikidel väga raske oma majandust uuesti tasakaalu saada. Kuna devalveerida pole euroalal võimalik, on ainuke lahendus tootlikkuse tõstmine, mis aga võtab aastaid. Neil riikidel poleks muud valikut, kui viia oma palgad ja hinnad Saksamaaga võrreldes madalamale tasemele. Isegi kui see õnnestuma peaks, oleks selle mõju majandusele ränk. Siseturu nõudlus (ja koos sellega majanduskasv) jääks väga nõrgaks, riskides vallandada finantskriisi nii mõneski euroala riigis.

Selle asemel, et oodata teiste riikide isu taastumist Saksa kaupade järele, peaks Saksamaa poliitikud ise otsima püsivaid lahendusi kodumaise tarbimise ergutamiseks (praeguste ajutiste riiklike tugimeetmete asemel). Kui seda ei tehta, on see samaväärne püga-oma-naabrit poliitikaga, mis õõnestab nii Saksamaa enda kui kogu Euroopa majanduse väljavaateid, kirjutab autor. Saksamaal lähenevate valimiste eel pole aga ekspordisõltuvuse vähendamise teemat veel konstruktiivselt ei tõstatatud ega arutatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. September 2009, 14:48
Otsi:

Ava täpsem otsing