Sirje Rank • 11. oktoober 2009 kell 21:00

Rogoff: Balti riikide kriis on normaalne nähtus

Teemat käsitleb Rogoff värskelt trükist ilmunud raamatus "Seekord on olukord hoopis teine (ehk kaheksa sajandit sõgedust finantssektoris)", mis valmis kahasse USA Marylandi ülikooli professori Carmen M. Reinhartiga.

"Nii nagu ma oma uues raamatus ütlen - riikides, mis teevad üleminekul areneva majandusega riigist arenenud majandusega riigiks läbi kiire kasvu ja finantssüsteemi liberaliseerimise, on finantskriisid ja draama täiesti normaalne nähtus," ütles Rogoff nädalavahetusel Kopenhaagenis toimunud konverentsil.

Raamatus käsitlevad autorid finantskriise läbi mitme sajandi ning märgivad, et on lausa hämmastav, kui universaalne ja korduv see nähtus ajaloos on. Läbivad teemad raamatus on arrogantsus ja ignorantsus.

Krahhi juur on reeglina lühiajalise võlgnevuse kuhjumine - olgu siis riigi-, pangandus- või erasektoris. See asetab majanduse haprasse seisu, sõltuvusse usaldusest, mis võib kaduda päevapealt.

USAst alanud üleilmse finantskriisi järel on Rogoffi sõnul järgmine ohukoht võlakriis, mille põhjuseks on majanduse stimuleerimiseks võetud suured laenud. Nii Saksamaa kui ka USA võlakoorem võib paisuda 90 protsendile SKPst.

Et praegune kriis on väga sügav, prognoosib Rogoff, et toibumine tuleb vaevaline. Tööpuudus jätkab kasvu, kinnisvara hinnad erinevalt aktsiatest buumiaja tasemetel enam ei taastu ning riiklikke toetusi praegu veel majandusest kõrvaldada ei või.

Balti riikidele on euro Rogoffi sõnul n-ö hea väljumisstrateegia, kuid uutest finantsprobleemidest see tingimata ei päästa.

Hetkel kuum