Omanikud: tuleb Tallinna Vee vastu kohtusse minna

Silvia Kruusmaa 01. detsember 2009, 15:29

Eesti Omanike Keskliidu arvates näitavad konkurentsiameti analüüsi tulemused selgelt, et Tallinna Vesi on rikkunud ühisveevärgi- ja kanalisatsiooni seadust. 

Konkurentsiameti analüüsi kohaselt on Tallinna Vesi alusetult rikastunud ja seaduse järgi võib alusetust rikastumisest saadu tagasi nõuda, teatas keskliit.

Konkurentsiameti hinnangul oli 2008. aastal Tallinna Vee varade tootlikkus 18,1%, kuigi monopoli põhjendatud tulukus peaks järelevalveorgani hinnangul olema  maksimaalselt 8,3%.

Eesti Omanike Keskliidu peasekretäri Taavi Madiberki sõnul tuleneb järelevalveorgani analüüsist, et Tallinna Vee 2008. aasta 296miljonilisest puhaskasumist on ebaseaduslikult ning tarbijate huve kahjustades teenitud vähemalt 160 miljonit krooni. 2007. ja 2006. aastal jäi tarbijate arvel seadusevastaselt teenitud tulu samasse suurusjärku. Seega on kolme aasta jooksul  tarbijatelt nõutud üleliia vähemalt 400 miljoni krooni.

Seadus lubab välja nõuda kolme aasta jooksul tekitatud kahju ning tahtliku rikkumise korral ulatub kahjunõue isegi kaugemale.

Omanike Keskliit ei nõustu konkurentsiameti seisukohaga, et monopoolse seisundi kuritarvitamisel ja tarbijate huvide kahjustamisel pole järelevalveorganil õigust ega kohustust sekkuda rikkumise lõpetamiseks.

Liit on juba selle aasta kevadel esitanud Tallinna Vee kohta kaebuse nii konkurentsiametile kui ka õiguskantslerile, kuid menetlused on veel pooleli.

Arvatavasti pole loota järelevalveorganitelt otsustavat tegevust monopoli ohjeldamisel. Omanike Keskliidul tuleb luua pretsedent ning minna Tallinna Vee vastu tsiviilhagiga ja Tallinna linna vastu halduskaebusega kohtusse. Kohtutee eesmärk on eelkõige alandada veeja heitvee hinda kõigi tarbijate jaoks ning nõuda eelnevatel aastatel alusetult omandatu tagastamist.

Tallinna Vesi teatas, et konkurentsiameti pealiskaudne ja puudulikul informatsioonil põhinev analüüs Tallinna Vee kasumlikkusest ei arvesta ettevõtte äritegevuse olulisi aspekte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    03. December 2009, 22:24
    Otsi:

    Ava täpsem otsing