Tarvo Vaarmets • 9. detsember 2009 kell 21:00

Lukoil hakkab pumpama raha

Venemaa suurim erakätes olev naftatootja Lukoil otsustas kiire kasvu plaanid kõrvale heita ja hakata senistest eesmärkidest oluliselt vähem naftat, kuid rohkem raha pumpama.

Lukoili uus kümneaastane strateegia tähendab märgatavalt väiksemaid tootmismahtude sihte. Praegu toodab Lukoil 2,2 miljonit barrelit naftaekvivalente päevas, dekaadiga tahetakse see maht viia 2,7 miljoni barrelini, sealjuures nägi eelmine, 2016. aastal lõppema pidanud plaan ette tootemahu kasvatamise koguni neljale miljonile barrelile päevas. Mahusihi lõikumisest võtab olulise osa maagaas, sest Euroopa nõrga nõudluse ja üldise pakkumise suurenemise taustal otsustas Lukoil edasi lükata osa maagaasiprojektide elluviimise. Rafineerimisvõimsust kavatsetakse dekaadiga suurendada 3,6 protsendi võrra, mis tähendab 1,46 miljoni barreli töötlemist päevas, eelmine siht oli kaks miljonit barrelit päevas. Sealjuures kasvab Lukoili juhi Leonid Feduni sõnul Euroopa kvaliteedinõuetele vastava bensiini ja diisli kogus perioodi jooksul 39%.

Seega keskendub Lukoili uus strateegia muu hulgas ka kvaliteetsemate kütuste tootmisele. See peaks aga tähendama paremaid marginaale, mis praegu konkurentidele mõnevõrra alla jäävad. Vaba rahavoog tahetakse kümne aastaga väiksemate investeeringute najal neljakordistada. Sealjuures suur osa sissevoolava raha suurenemisest peaks plaanide järgi tulema uurimistegevusele ja tootmisele kulutatavate summade viiendikulisest vähenemisest. Kui eelmine plaan nägi iga-aastasteks investeeringuteks ette keskmiselt 7,53 miljardit dollarit, siis uus number on kuus miljardit dollarit. Seega kümne aastaga peaks see erinevus andma umbes 15 miljardi dollari jagu suurema rahavoo. Arvutused on tehtud toornafta 64dollarilise barrelihinnaga ning eeldusega, et üks dollar võrdub 34 rublaga.

Suurema rahavoo arvel lubab Lukoil kümne aasta pärast maksta välja ka rohkem dividende - kui praegu läheb kasumist 15% dividendideks, siis aastal 2019 saavad aktsionärid dividendidena 30% kasumist. Seda on aga Citigroupi analüütiku Aleksander Korneevi sõnul vähe, sest investorid ootasid umbes 40%-list väljamaksemäära. Kasvuettevõttest justkui rahalehmaks moonduvalt ettevõttelt võiks tõepoolest veidi enam dividende oodata, eriti arvestades, et Lukoili bilanss on vägagi kindel ja jaotamata kasum moodustab pea kaks kolmandikku kogu bilansimahust. Teisalt pole dividendide maksmine ju ainuke võimalus aktsionäriväärtuse kasvatamiseks - samamoodi võib ettevõte tagasi osta ka näiteks aktsiaid. Selle kohta Lukoil aga infot ei jaganud.

Lukoili kolmanda kvartali kasum kukkus 41%, käive langes kolmandiku ehk 22 miljardi dollarini. Samas tootmismaht isegi suurenes veidi. See annab selge signaali tulemuste tihedast nafta hinna sõltuvusest - eksporditud toornafta hind oli kolmandas kvartalis keskmiselt 40% madalam kui mullu.

Lukoili uus strateegia eeldab justkui praeguse majandusolukorra jätkumist - üsna nõrka nõudlust ja madalapoolset nafta hinda. Tundub, et ka kolm aastat tagasi oldi hetkes kinni - õitsvas majanduskeskkonnas tehtud plaan nägi ette jõulist kasvamist. Globaalse majanduse ja nõudluse taastumise korral võib juhtuda, et nüüd ollakse jälle liiga konservatiivsed.

Uus strateegia ei määratle Lukoili staatust üheselt - vägevat dividendimaksjad ettevõttest ei saa, samas ei panustata ka kasvule. Selline ebamäärasus ei pruugi investoritele meeldida.

Teisalt annab Lukoili tulemustele ja aktsia hinnale suuna lõpuks siiski nafta hind.

Hetkel kuum