Leev Kuum: 2010 tuleb ettevõtetele parem

Anne Oja 28. detsember 2009, 21:05

Eelolev aasta tuleb ettevõtetele parem kui 2009, sest see on majanduse elavnemise alguse aasta, rääkis Eesti Konjunktuuriinstituudi juhtivteadur Leev Kuum.

"See pole laest võetud ega minu isiklik arvamus, meie uuringud näitavad seda," lisas Kuum, "meie instituut uurib iga kuu ettevõtete olukorda ja koostab äribaromeetreid. Küsime ettevõtjate hinnangut mitte küll terve aasta kohta, vaid kolm kuud ette. Ja ettevõtjad ise hindavad, et nende olukord lähema kolme kuu jooksul paraneb."

Kuum märkis: "Kui lühidalt vastata, siis ettevõtted, mis tegelevad ekspordiga, peavad leidma uusi turge ja kindlustama olemasolevaid, sest siseturu nõudlus jääb eelneva aasta tasemele. Muidugi, igal ettevõttel on kasulik leida ka investeeringuid, eelkõige välisriikidest, sest siseturu investeeringud on kokku kuivanud."

Kuuma sõnul on 2010. aasta esimeseks märksõnaks taastumine. "Kuna 2009 oli esimene kriisiaasta, võiks 2010 nimetada ka teiseks kriisiaastaks, kuid parem oleks siiski öelda, et see on majanduse elavnemise aasta," rääkis ta.

"Viimase kahe aastaga kaotasime 20% oma potentsiaalist ja nüüd hakkab see taastuma 3-4% kaupa. Tuleval aastal taastub potentsiaalist võib-olla 2%, seejärel 3-4% aastas, kuid igal juhul on see juba elavnemise algus," lausus Kuum.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    30. December 2009, 20:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing