Radikaalse natsionaalpartei Jobbiki edu Ungari parlamendivalimiste esimeses ringis ähvardab kriisis vaevleva riigi mainet välismaiste investorite seas, vahendab Financial Times.
Välisriikide meediasse on partei eelkõige jõudnud vaenulikkusega „mustlas-kuritöö“ suhtes, lisaks veel militaarse imidži ning väidetava anti-semiitliku retoorikaga, neist viimast eitab partei resoluutselt. Olles ennast vastandanud radikaalse alternatiivina Ungari senisele poliitikale, on partei nõus asuma enda poolt põlatutega koostöösse.
Jobbik kogus valimistel 17% üldhäältest ning kindlustas võiduka paremtsentristliku Fideszi ja nördinud Sotsialistide järel kolmanda koha. Eelmise aasta Euroopa Parlamendi valimistel teenis partei 15% häältest.
Jobbiki esimees Gabor Vona sõnul plaanib erakond rakendada „väga omapärast ning silmapaistvat poliitikat“ ning kinnitas varasemat lubadust „hävitada mustlaste kuritegu“. Aeg annab aru, kas Jobbik suudab ennast tõsiselt võetava opositsiooniparteina kehtestada.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Jobbiki edu taga seisab paljuski Ungarit laastanud kriis ning poliitiline korruptsioon, mida partei enda kampaanias ka osavalt ära kasutas, leides üleriigiliselt palju toetajaid. Jobbiki edu sõltub paljuski sellest, kuidas tulevane peaminister Viktor Orban suudab majandust tõusule suunata ning kindlustada varem lubatud üks miljon uut töökohta. Orban sõnas, et mida paremini suudab valitsus tegutseda, seda nõrgemaks paremliikumine jääb tulevikus.
Paljud analüütikud näevad tulevast parlamendiperioodi Jobbikule ainsaks. „Nad on protestipartei,“ ütles Kesk-Euroopa Ülikooli professor Laszlo Csaba. „Ma eeldan, et pärast suu lahti tegemist nad lagunevad laiali.“
Ometi on Jobbik seni tegutsenud targalt ning kasutanud enda võimalusi maksimaalselt. Leidmata peavoolu meedias toetajaid suunati enda ressursid Intrerneti. Partei korraldas sadu üritusi üle riigi, nende hulgas hiigelürituse Budapestis tähistamaks Ungari sünnipäeva.
Teised politoloogid leiavad, et Jobbiku poolt kujutatavat ohtu ei saa sedavõrd kergelt võtta ning nende edu tuleb näha Ida-Euroopas leviva üldise ksenofoobse ja riigivastase radikalismi taustal. Political Capitalist Krisztian Szabados sõnas: „Parempoolse ekstremism on ühiskondades laialdaselt juurdunud. Vahet pole, kas selle nimi on Jobbik või midagi muud, parempoolne ekstremism omab helget tulevikku Ungaris.“
Autor: Fredy-Edwin Esse, California
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!