Sirje Rank • 9. juuni 2010 kell 11:46

Kreeka SKP langus algsest hinnangust suurem

Täpsustatud andmeil kahanes Kreeka SKP selle aasta esimeses kvartalis eelnenud kvartaliga võrreldes 1% ning aastatagusega võrreldes 2,5%, teatas täna Kreeka statistikaamet.

Langus oli suurem kui maikuus avaldatud esialgses hinnangus, mille järgi SKP kahanes kvartali baasil 0,8% ja aasta baasil 2,3%, vahendas agentuur Bloomberg.

13,6%se eelarvedefitsiidiga Kreekat ootab tänavu ees järjestikku teine aasta majanduslangust. Läinud kuul teatas peaminister George Papandreou täiendavatest palgakärbetest ning alkoholi ja tubaka aktsiisi tõusust, et täita IMFi ja ELiga sõlmitud abilaenu tingimused. Rahaturgudelt laenamine on Kreekale juba liiga kallis.

Avaliku sektori tarbimine vähenes esimeses kvartalis aastatagusega võrreldes 9%, eratarbimine kasvas 1,5% -kokku vähenes tarbimine 0,7%.

Tööstustoodang kahanes aprillis 5,1% - langus on kestnud 24 kuud järjest.

Analüütikud prognoosivad Kreeka majanduse langustempo kiirenemist, sedamööda kuidas säästumeetmed mõjuma hakkavad ning kiire inflatsioon ja tööpuuduse kasv õõnestavad tarbijate ostujõudu.

Kreeka valitsuse ja Euroopa Komisjoni prognoosi järgi kahaneb riigi SKP tänavu 4%.

Inflatsioon kiirenes mais 5,4%le, mis on kiireim tempo pea terve kümnendi jooksul. Põhjuseks eelkõige kütuse ning alkoholi ja tubakatoodete hinna tõus.

Töötuse määr Kreekas on kuue aasta kõrgeim, 12,1%.

Hetkel kuum