11. juuni 2010 kell 19:42

Levy: USA majandus vajab defitsiiti

Ühendriikide ökonomisti David Levy sõnul peab riik raskel ajal majanduse veepeal hoidmiseks täiendavalt laenama.

Viimastel päevadel on Ühendriikide Rahandusministeerium avalikustanud andmed, milles prognoositakse riigivõla suuruseks käesoleva aasta lõpuks 13,6 triljonit dollarit ning aastaks 2015 19,6 triljonit, vahendab Yahoo. Kuid kas see on ilmtingimata halb märk?

The Jerome Levy Forecasting Centeri juhi David Levy sõnul vajatakse tegelikult hoopis läbimõeldud lähenemist. Kriisi ajal pole defitsiit probleem, mida peaks kartma või üritama lahendada, ega haigus, mida peaks ravima. Hoopis vastupidi – just see aitab valitsustel hoida majandust kokku kukkumast.

„Teinekord on see väga hea asi,“ ütleb Levy. „On palju, palju parem omada suurt defitsiiti vähemalt kümnendi kui kogeda taolist majanduse kollapsit nagu Suure Depressiooni ajal.“ Levy usub, et kui me midagigi oleme moodsa majanduse ajal õppinud, siis seda, et Ühendriikide valitsus võib jätkata kulutamist. Kuigi see võib tekitada erineval hulgal viha ja paanikat turgudel ja avaliku sektori arvustajates, on maailma suurim majandus sellises seisus, mis vajab laenamist.

Levy lisab, et USA kindlasti ei tohiks järgida Euroopa eeskuju, üritades piirata avaliku sektori kulutusi, kuna vastav üritus ebaõnnestuks niikuinii. Levy pakub välja, et Ühendriigid peaks keskenduma pikaajalisematele investeeringutele, kulutades raha infrastruktuurile, haridusele ning sõjatehnika täiustamisele.

Levy ei nõustu nende majandusteadlastega, kes väidavad, et USA peaks enda majanduselt n-ö plaastri kähku ära tõmbama, mis teeks hetkeliselt küll haiget, kuid aitaks pikemas plaanis riigi majandust tugevdada. „Erasektori kulutused on kokku tõmbumas ja kuigi valitsuse võlg kasvab, siis üldine võlg Ühendriikides on langemas. Kui valitsus ei kulutaks, siis meie majandust tabaks veelgi tugevam šokk.“

Autor: Fredy-Edwin Esse, California

Hetkel kuum