Birjo Must • 30. september 2010 kell 13:20

Tööjõu maksustamine pole suurim probleem

IT-ettevõtjad ei nõustu Jaan Pillesaare väitega, nagu oleks Eesti majandus nõrk ning siin ei ole mõtet innovaatilisi ja eksporditavaid teenuseid arendada.

Samuti ei näe nad suurimat probleemi tööjõu kõrges maksustamises. „Ma usun, et Eestis on väga kõrgelt arenenud e-teenused ja neil on tugev ekspordipotentsiaal,“ ütles Microsoft Estonia OÜ juhatuse esimees Rain Laane. Ta ei nõustu Pillesaare väitega, nagu oleks Eesti majandus mahajäänud ja kesine.

Ka Net Group OÜ tegevjuhi Priit Kongo sõnul on Eestis piisavalt innovaatilisi lahendusi, kuid nende eksportimiseks tuleb teha koostööd. „Ma ei näe otseselt seost innovatiivsusel ja tööjõu maksustamisel,“ märkis Kongo.

Kongo sõnul võiks maksustamine puhul olla soodustus vaid kõrgepalgalistel ja lisandväärtust loovatel töötajatel. Seda juhul, kui ettevõte panustab innovatsiooni või siis tootearendusse.

„Riik peab esmalt soodustama ettevõtete vahelist koostööd, teiseks peaks pakutama rohkem arendustöötajate ja rahvusvaheliste müügiinimeste toetusprojekte. Ning alles kolmandale kohale paneksin mingisuguse diferentseeritud maksustamise poliitika,“ kommenteeris Kongo. Maksupoliitika saab tema arvates olla seotud ainult sellega, kui palju ettevõte investeerib innovaatilistesse toodetesse ja teenustesse.

Laane arvas, et tööjõu maksustamise puhul tuleb sotsiaalmaksule kehtestada ülemine piir. Usun, et seda ka järgmine valitsus teeb, märkis Laane.

Hetkel kuum