Katre Pilvinski • 28. oktoober 2010 kell 15:18

Linde: juriidiliste isikute annetused võiksid jääda endiselt keelatuks

Reformierakond leiab, et  juriidiliste isikute puhul võiksid jääda annetused endiselt keelatuks. Samas leidsid osad riigikogu põhiseaduskomisjoni liikmed, et olukord võiks muutuda, märkis komisjoni esimees Väino Linde.

Põhiseaduskomisjon arutas sel nädalal erakondade rahastamise seaduse muutmist. Poliitikud tahavad parlamendi juurde asutada spetsiaalse komisjoni, mis parteide rahastamist kontrolliks.

"Seni oleme arutatud, et komisjon tuleb ikkagi riigikogu kantselei juurde ning tegelesime komisjoni ülesannete ja tema tegevuste sisustamisega. Plaanime, et komisjonil oleks õigus teha erakondadele vastavaid ettekirjutusi, kui nad on tuvastanud selle rahastamisega seonduvad rikkumisi," sõnas Linde. "Komisjonil on ilmselt ka sunniraha määramise õigused," lisas ta.

Linde sõnul tahab põhiseaduskomisjon, et uuel komisjonil oleksid tõsisemad võimalused erakondadega tegeleda ja see on ka põhjus, miks komisjoni ei peaks kuuluma riigikogu liikmed, vaid et erakonnad saaksid määrata sinna oma esindajad. "Aga nad ei tohi olla riigikogu liikmed, siis on komisjonil täitev-korraldav võim ka olemas."

Linde ütles, et põhiseaduskomisjoni arvab, et komisjon hakkab tööle uue riigikogu volituste saamisel ning selle komisjoni volitused võiksid olla kuni 5 aastat.

"Usun, et kontroll erakondade rahastamise üle muutub läbipaistvamaks ja kuivõrd selle eelnõu järgi peavad erakonnad sagedamini ehk vähemalt korra kvartalis esitama oma tegevuse ja annetuste üle aruande," märkis ta.

"Reformierakond, mida mina esindan, on seisukohal, et peaks jätkuvalt jääma kehtima olukord, et füüsilised isikud võivad annetusi teha, aga juriidiliste isikute puhul oleks see keelatud. Aga oli ka seisukohti, et võiks seda olukorda muuta, kuid me otsustame selle 8. novembri komisjoni istungil. Mina isiklikult ei näe põhjust, et juriidilised isikud võiksid hakata tegema erakondadele annetusi," rääkis ta.

Põhiseaduskomisjoni esimehe sõnul on neil plaanis 8. novembril selle eelnõu ettevalmistamine lõpetada teiseks lugemiseks ning eelnõu jõuab riigikogu saali 46. nädalal.

Hetkel kuum