Väinu Rozental • 10. november 2010 kell 14:45

Energiafirma juht mures Läti poliitilise ebastabiilsuse pärast

Läti majanduslanguse peatumise taga on ekspordisektor, siseturg on jätkuvalt sügavas kriisis, iseloomustas olukorda Eesti Energia ASi Läti tütarettevõtte Enefit juht Aivar Tihane.

„Majanduse elavdamise efekti madalate intressimääradega – novembris on 3-kuuline Rigibor olnud isegi madalam kui Euribor – lahjendab poliitiline ebastabiilsus,“ rääkis Tihane. „Uue valitsuse ministri vastu algatati juba esimesel nädalal umbusaldus ja koalitsioon ei ole suutnud oma monoliitsust veenvalt demonstreerida ning järgmise aasta riigieelarve koostamine tõotab tulla pingeline. Reaalse tööpuuduse kõrge tase, kidur tarbimine ja järgmise aasta eelarve täiendav konsolideerimine 400 miljoni Läti lati võrra võivad koos toorainehindade kasvuga maailmaturul ja lattide suure pakkumisega kohapeal suunata majanduse stagflatsioonilõksu.“

Tihane ütles, et kui poliitiline olukord Lätis stabiliseerub, riigieelarve täidab rahvusvaheliste võlausaldajate nõudmisi ja strukturaalsed reformid riigisektoris tehakse ära, on eeldused head. „Aga Läti avatud majandus jääb igal juhul sõltuma ka globaalsetest arengutest,“ rõhutas Tihane.

Samas nentis Tihane, et meelsus nii era- kui ärisektoris on Lätis siiski tõusutrendis ja ehkki selle aasta SKP jääb aasta kokkuvõttes ilmselt siiski negatiivseks, ületab see märgatavalt ootusi.

Läti majandus kasvas tänavu kolmandas kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga 2,7 protsendi võrra, vahendas Läti statistikaamet. Tegu oli esimese tõusuga pärast madalseisu. Näiteks eelmise aasta 3. kvartalis langes Läti SKP 19 protsendi võrra.

Mis puudutab elektrienergia vabaturgu, siis siin on Tihase sõnul tänavu olnud märgatav tõus. „Elektrienergia suuremad tarbijad on viimastel kuudel võrreldes eelmise aastaga tarbinud elektrienergiat isegi üle kümne protsendi rohkem,“ täpsustas Tihane. „Peamiseks põhjuseks ikka selle aasta ekspordi helde kasv. Arvestades aga üleeuroopalist kokkuhoiumeeleolude levimist, järgmisel aastal ekspordi kasvutempo kindlasti mõnevõrra raugeb. Küll aga ootame järgmisel aastal mõõdukat elektrienergia tarbimise kasvu jätkumist suurtarbijate segmendis.“

Aivar Tihane asus Enefiti etteotsa 2006. aasta sügisel. Läti päevaleht Diena nimetas Aivar Tihase 2008. aasta algul üheks aasta inimeseks Lätis.

Hetkel kuum