22. november 2010 kell 12:45

Portugal üritab ennetada turu survet

Portugal kinnitab, et riigil on “selge strateegia” eelarvedefitsiidi vähendamiseks ning et on plaanis rakendada reforme majanduskasvu kiirendamiseks, kirjutab Financial Times.

Katses kinnitada investoritele, et Portugal ei vaja kriisiabi, rõhutas Portugali valitsus täna, et riigis on “elastne ja hästi kapitaliseeritud” pangandussektor.

Majandusanalüütikud on öelnud, et Iirimaa päästepaketist ei piisa, et ära hoida kriisi levimist Portugali või teistesse haavatava majandusega riikidesse. “Äärealad ei ole veel metsast väljas ning turgude reaktsioonid nii Hispaaniale kui Portugali osas on otsustavad,” ütles Barclays Capital. “Turgudel on hetkel rohkem küsimusi kui vastuseid.”

Portugali kümneaastaste võlakirjade intressimäärad kasvasid kahe baaspunkti võrra 6,53 protsendile, mis annab põhjust oletada, et eelarvemured püsivad.

Ootused, et Iirimaa päästmine leevendaks finantsturgude survet teistele riikidele, “on kõike muud kui kindel,” ütles Financial Timesile Christoph Weil Commerzbankist. Tõusvad riskipreemiad Portugali valitsuse võlakirjadel ei ole seotud mitte ainult Iirimaa kriisiga, vaid ka Portugali siseste probleemidega.

Portugali rahandusminister Fernando Teixeira dos Santos ütles, et Iirimaa abipakett “vähendaks ebakindlust ja tugevdaks turgude usaldust” näidates, et eurotsoonil on “sobivad mehhanismid finantsstabiilsuse tagamiseks.” Ühtlasi kinnitas minister, et Portugal saavutab oma eesmärgi vähendada eelarvedefitsiiti 9,3% SKP-st aastal 2009 7,3 protsendile sel aastal ning karm säästueelarve aitaks vähendada defitsiiti aastal 2011 4,6 protsendile.

“Me ei saa nende eesmärkide saavutamisel läbi kukkuda,” ütles Teixeira dos Santos, “Me teeme mida iganes et need täita.”

Portugali valitsus on ühtlasi valmis läbi viima reforme, mis aitaksid kaasa konkurentsivõime parandamisele ning tõstma Portugali kasvupotentsiaali. Need reformid sisaldaksid muuhulgas mehhanisme, mis tagaksid avalike finantside “suurema ranguse ja läbipaistvuse,” lisas minister.

Portugali tööpuudus on tõusnud 11 protsendini ning kaks ametiühingute liitu plaanivad kolmapäevaks 24-tunnist üldstreiki.  Parlament hääletab 2011 säästueelarve üle reedel. Muuhulgas sisaldab uus eelarve 5 protsendilist palgakärbet avalikus sektoris, riiklike pensionide külmutamist ja maksutõusu.

Autor: Katri Soe-Surén

Hetkel kuum